Hoci je Európa lídrom v materiálovej recyklácii plastov, vo výrobe plastov začína za konkurenciou zaostávať.
Organizácia Plastics Europe, ktorá združuje európskych výrobcov plastov, zverejnila svoju dvojročnú správu o obehovom hospodárstve. Uvádza v nej, že recyklované plasty v súčasnosti predstavujú 13,5 % nových plastových výrobkov vyrábaných v Európe, a že dostupnosť recyklovaného obsahu sa od roku 2018 zvýšila o 70 %.
V správe sa tiež uvádza, že v roku 2022 sa recyklovalo 26,9 % európskeho plastového odpadu, čo znamená, že po prvýkrát sa recykluje viac plastového odpadu, ako sa ukladá na skládky. To je dôležitý míľnik v oblasti obehového hospodárstva. Odkaz na zdroj štúdie nájdete v závere článku.
Organizácia však vníma kriticky fakt, že vo všeobecnosti stále spaľujeme a skládkujeme príliš veľa plastového odpadu a miera spaľovania sa uberá nesprávnym smerom - od roku 2018 sa zvýšila o 15 %. Skládkuje sa 25 % plastového odpadu (7,6 mil. ton v roku 2022).
Mechanická recyklácia (post-spotrebiteľská) predstavovala v roku 2022 13,2 % európskej výroby plastov, v porovnaní s 0,1 % chemickej recyklácie. Chemická recyklácia je zatiaľ len doplnkovým riešením k mechanickej recyklácii, hoci by umožnila úplný prechod na obeh plastov.
Foto: Odpady-portal.sk
Výroba plastov v Európe klesá
Podiel európskych výrobcov plastov na celosvetovej výrobe sa v rokoch 2006 až 2022 znížil z 22 % na 14 %.
Správa konštatuje, že ak bude tento trend pokračovať, tak Európa bude čoraz viac závislá od dovozu a bude oslabená naša schopnosť investovať do obehového hospodárstva.
Darí sa mechanickej recyklácii
Výroba plastov prostredníctvom mechanickej recyklácie (nezahŕňa recykláciu odpadu vznikajúceho pri výrobe a spracovaní plastov) sa od roku 2018 zvýšila o viac ako 57 %, na 7,7 mil. ton v roku 2022.
Chemická recyklácia je zatiaľ iba doplnkovým riešením recyklácie a kľúčovým stavebným prvkom obehového hospodárstva,v súčasnosti predstavuje len 0,1 % európskej produkcie plastov (~0,1 mil. ton).
Správa preto odporúča zaviesť politické opatrenia, ktoré stimulujú dopyt po obsahu recyklovaných plastov a veľké investície do infraštruktúry odpadového hospodárstva a všetkých recyklačných technológií.
Plasty z biologických surovín
Plastics Europe sa vo svojej správe venuje aj biomase, ktorá je používaná ako surovina na výrobu plastov. Biomasa môže výrazne znížiť emisie CO2 a pri aplikáciách s dlhým životným cyklom môže dokonca slúžiť ako forma ukladania uhlíka.
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.