Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Dobrovoľníci čistia prírodu účinnejšie ako technológie. Vedci hodnotili odstraňovanie plastového znečistenia

V rebríčku prístupov k čisteniu prírody sa najvyššie umiestnil komunitný zber odpadu.

Dobrovoľníci v teréne čistia životné prostredie účinnejšie ako technológie. Vedci hodnotili metódy odstraňovania plastového znečistenia

Foto: Pexels

Ako účinne vyčistiť prostredie od plastov?

Škodlivým vplyvom plastov na životné prostredie najlepšie zabráni ľudská sila. Z novej správy vedcov z Plymouthskej univerzity vyplýva, že lokálny komunitný zber odpadkov môže byť účinnejší ako pokrokové technológie na čistenie prírody a verejných priestranstiev.

Výskumníci sa zamerali na technológie a iné postupy, ktoré sa používajú na odstraňovanie plastového znečistenia z vodného prostredia s cieľom určiť, aké riešenie je najefektívnejšie a kde ho treba zaviesť.

V správe vypracovanej pre Kráľovskú spoločnosť, britskú akadémiu na podporu vied, zdôrazňujú, že v otázke znečistenia plastovým odpadom je predovšetkým potrebné sústrediť sa na prevenciu, nie na zmierňovanie symptómov. Inými slovami, najdôležitejším faktorom zostáva predchádzanie prenikaniu plastového odpadu do životného prostredia.

Technológie a postupy, ktoré sa zameriavajú na odstraňovanie odpadu cirkulujúceho v prostredí, by tak nemali zatieniť systematické riešenia sústredené na minimalizovanie spotreby plastov, investovanie do udržateľných alternatív či snáh o prechod na obehové hospodárstvo v oblasti plastov prostredníctvom opätovného použitia a recyklácie.

Keďže sa však obrovský objem plastov v životnom prostredí už nachádza, je dôležité hľadať čo najvýhodnejšie spôsoby jeho odstraňovania. Vedci navyše podotýkajú, že pokiaľ bude výroba plastov pokračovať doterajším tempom, do roku 2060 sa koncentrácia plastov v životnom prostredí ešte strojnásobí.

Približne 88 % plastov, ktoré sa nachádzajú v morskom prostredí, sa pritom hromadí v blízkosti pobreží, najmä na plážach a v ústiach riek alebo vo vodnom stĺpci, a na povrchu na otvorenom mori plávajú iba 2 % odpadkov. Práve pobrežné oblasti však majú typicky vysokú ekonomickú hodnotu, keďže často ide o turistické destinácie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X