Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Znižovať objem podsitnej frakcie nie je správne. Ponúkame riešenie, hovorí Roman Malček

Úprava odpadov nie je krátkodobé opatrenie. Preklenuje sa ním obdobie, v ktorom má Slovensko nedostatok ZEVO, uviedol expert na odpadové hospodárstvo.

Roman Malček

Roman Malček na konferencii Odpadový summit 2024 | Foto: Odpady-portal.sk

Jednou z hlavných tém konferencie Odpadový summit 2024, ktorú minulý týždeň zorganizovala spoločnosť REDOX, bola úprava odpadov pred skládkovaním.

Majiteľ spoločnosti Roman Malček sa venoval problematike jej postupného zavádzania na slovenskom trhu.

Roman Malček pripomenul, že 31. december roku 2020 bol posledným termínom, do ktorého muselo Slovensko splniť prvý záväzok, ktorým bolo zníženie množstva odpadu na úroveň roku 1995. „Tento záväzok sme nesplnili, lebo sme predpokladali, že ho splníme rôznymi inými alternatívnymi metódami,” uviedol.

Šéf spoločnosti REDOX vníma veľmi kriticky viaceré opatrenia vlády aj EÚ, ktoré mali znížiť podiel odpadu ukladaného na skládku.

V roku 2013 mal byť podľa R. Malčeka spustený povinný zber biologicky rozložiteľných odpadov (BRO), ktorý mal znížiť mieru skládkovania odpadov, ale z dôvodu nepripravenosti trhu sa nerozbehol. Približne o tri roky neskôr boli rozdelené desiatky miliónov eur na nákup kompostérov so zanedbateľným výsledkom.

„Kompostovanie je síce zavedené a to je správne, ale nemalo zásadne pozitívny vplyv na zníženie miery skládkovania. Je to doplnkové riešenie.”

Podobne slabý efekt malo aj zrušenie jednorazových plastov, ktoré tvoria v komunálnom odpade veľmi malý podiel.

Zásadný význam mal priniesť povinný zber kuchynských odpadov, ktorý mal podľa niektorých štúdií priniesť zníženie obsahu v čiernych nádobách o 40 - 50 percent.

„Doterajší výsledok je taký, že došlo k zníženiu len rádovo v jednotkách percent,” konštatoval Roman Malček.

Posledným zavedeným opatrením je povinná úprava odpadov pred skádkovaním.

Veľká nadsitná frakcia obsahuje množstvo bioodpadov

Spoločnosť REDOX sa venuje bioodpadom už od roku 2007. Tím odborníkov vo firme začal budovať kompostárne a na Slovensku zrealizovali niekoľko desiatok projektov s rôznymi nainštalovanými technológiami.

REDOX spoločné s lučeneckou vývojárskou firmou E.C.A. spol. s r.o. realizujú projekt biologickej úpravy podsitnej frakcie, ktorá vzniká pri mechanicko-biologickej úprave zmesového komunálneho odpadu.

Pre znižovanie miery skládkovania považuje R. Malček za najdôležitejšie, aby sa urýchlene vybudovali dostatočné kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov. 

Pri aplikovaní technológií na úpravu odpadov upozornil na riziká toho, že niektoré odpadové spoločnosti sa snažia minimalizovať podsitnú frakciu. „Mnohých výrobcov frakcií láka možnosť nastaviť veľkosť sita tak, aby v podsitnej frakcii zostalo čo najmenej odpadu. Desať, alebo dvadsať percent. Väčšinu odpadu tak môžu uložiť hneď na skládku. Systém sa dá takto obísť, ale tým sa dostane do nadsitnej frakcie aj biologický odpad, čo je v rozpore s predpismi.” R. Malček preto odporúča ako optimálnu veľkosť ôk minimálne 50 mm, ideálne 80 mm, čo vytvorí vhodný pomer nadsitnej a podsitnej frakcie.

Podsitná frakcia sa dá kvalitne stabilizovať

Výrobcovia frakcií znižujú objem “ťažkej”, teda podsitnej frakcie, najmä z dôvodu vyšších nákladov na jej ďalšie spracovanie.

REDOX spolu so spoločnosťou E.C.A. preto ponúkajú spracovateľom komunálneho odpadu svoje vlastné riešenie, biodomy, v ktorých je možné uskladniť podsitnú frakciu na niekoľko týždňov.

podsitná frakciaStabilizácia podsitnej frakcie

V biodome je celý proces softvérovo riadený, s cirkuláciou vzduchu, zohrievaním a vlhčením. Výsledným produktom je odpad, ktorý je stabilizovaný, teda spĺňa hlavný cieľ úpravy odpadov, ktorým je eliminovanie tvorby skleníkových plynov.

Takýto odpad v súčasnosti nie je možné použiť ako kompost, nakoľko kvalita triedenia odpadov nie je na Slovensku veľmi dobrá, takže vytriedená podsitná frakcia obsahuje veľa nečistôt. Biodom je však možné použiť aj pre kompostáreň, jedno z riešení inštaloval REDOX s E.C.A. v roku 2019 v Ružomberku.

Povinnú úpravu odpadov pred skládkovaním považuje Roman Malček za dôsledok toho, že Slovensko nevybudovalo dostatok zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO). V najbližšom období si tak budú cenovo konkurovať spaľovne so skládkami, na ktoré sa bude ukladať upravený odpad, pretože skládkovanie s úpravou odpadov sa môže zvýšiť na dvojnásobnú cenu oproti súčasnosti.

Úpravu odpadov vníma ako riešenie, ktoré nebude mať na Slovensku krátku životnosť, nakoľko kapacity ZEVO nie sú dostatočné. Preklenie sa ním prechodné, ale pomerne dlhé obdobie.

„V súčasnej situácii je úprava odpadov najmenším zlom. My sme pripravení pomôcť samosprávam aj odpadovým spoločnostiam s riešením, v ktorom bude mať úprava odpadov zmysel aj efektívne a kvalitné výsledky,” uzavrel Roman Malček.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pôjde to aj bez e-splnomocnenia. Štát znovu mení pokyny pre podávanie ohlásení cez ISOH

Pôjde to aj bez e-splnomocnenia. Štát znovu mení pokyny pre podávanie ohlásení cez ISOH

Ministerstvo ohlásilo viacero noviniek. Týkajú sa aktuálneho podávania ohlásení za rok 2025.

E-textílie bez elektroodpadu? Technologická novinka pochádza z tlačiarne a rozloží sa v pôde

E-textílie bez elektroodpadu? Technologická novinka pochádza z tlačiarne a rozloží sa v pôde

Globálny trh s elektronickými textíliami rastie. S ním však aj objem textilného a elektronického odpadu.

K cirkulárnej ekonomike sa hlási aj Saudská Arábia, s inováciami jej pomôže Veolia

K cirkulárnej ekonomike sa hlási aj Saudská Arábia, s inováciami jej pomôže Veolia

Skupina chce na Blízkom východe zvýšiť tržby o polovicu, plány sa týkajú vôd, odpadov aj energetiky.

X
X
X
X