Envirorezort navrhuje zrušiť uznesenia, ktorými ho vláda poverovala sudy s PCB na východe Slovenska.
„Dnes som navštívil jednu z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku v Chemko Strážske. Roky sa sem chodia politici fotiť a roky nič neurobili,” uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba na sociálnej sieti Facebook 23. januára tohto roku.
Tvrdeniam súčasného šéfa envirorezortu už v tom čase odporovalo viacero faktov, ktoré svedčili o tom, že na projekte eliminovania rizík ohrozenia verejného zdravia zo sudov PCB v Strážskom pracovali už predchádzajúce vlády a vykonalo sa viacero opatrení. Téme sme sa podrobne venovali v januári tohto roku.
Najnovšie o tom svedčí aj návrh samotného ministerstva, ktoré vedie Tomáš Taraba, zrušiť niektoré uznesenia vlády, ktorými vláda poverovala MŽP riešiť túto environmentálnu záťaž. Z toho dôvodu, že úlohy sú už splnené.
Celkovo ministerstvo navrhuje zrušiť až 58 úloh z uznesení vlády SR a jednu úlohu zmeniť. Vyplýva to z návrhu, ktorý poslalo do medzirezortného pripomienkového konania pred tromi dňami. Odkaz nájdete v závere článku.
Odpad s obsahom PCB a POPs je stabilizovaný
Dve uznesenia, ktoré envirorezort navrhuje zrušiť (č. 752 z 2. decembra 2020 a č. 559 z 29. septembra 2021), sa týkali prijatia opatrení na riešenie krízovej situácie v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa v lokalite Chemko, a. s. Strážske.
Ministerstvo malo vykonať záchranné práce na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti v lokalite Chemko, a. s. Strážske a zabezpečiť implementáciu výsledkov analýz do procesu vykonávania záchranných prác.
Ministerstvo považuje úlohu za splnenú, nakoľko sa zrealizovali viaceré aktivity:
- konali sa zasadnutia štábu krízového riadenia,
- uskutočnili sa dve kolá prieskumných prác v okolí budovy starej teplárne, ktoré boli realizované pracovníkmi Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra,
- zrealizovali sa dve záchytné nádrže pod nelegálnou skládkou chemického odpadu na lokalite „Prameň“
- toxický materiál z budovy bývalej ošipárne bol dočasne uložený do špeciálnych oceľových (ADR) kontajnerov v celkovom množstve 150,7 ton.
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.