Výskum naznačil silné kvalitatívne vlastnosti odpadu z avokáda.
Španielski vedci zverejnili v máji v časopise Advanced Sustainable Systems výsledky výskumu, v ktorom skúmali zvyšky z prerezávania avokáda na prípravu biokompozitov na báze polyetylénu a vlákien, s cieľom ich využitia na výrobu udržateľných obalov na potraviny. Odkaz na štúdiu nájdete v závere článku.
V tejto štúdii sa skúma využitie zvyškov z prerezávania avokáda (avocado pruning residue - APR) na izoláciu lignocelulózových vlákien a ich použitie ako náhradného a výstužného materiálu pre kompozity na báze bioetylénu (BioPE).
Výsledky ukazujú, že koncentrácia 9 % maleinanhydridom štepeného polyetylénu vykazuje najúčinnejšiu interakciu medzi vláknami a polymérom, čo vedie k výraznému zlepšeniu mechanických vlastností o 25,47 %.
Pripravili sa biokompozity s rôznou koncentráciou vlákien, od 10 do 40 %, a posúdili sa ich makro- a mikromechanické vlastnosti.
Výsledky ukazujú podstatnézvýšenie pevnosti v ťahu, až o 49 %, a pozoruhodné zvýšenie Youngovho modulu, o 325 %, v prípade biokompozitov s obsahom 40 % vlákien.
Otázne sú ďalšie faktory a náklady
Napriek dôkazom o účinnosti maleinovaného polyetylénu autori konštatujú, že bude vhodné vykonať doplnkové analýzy, pričom autori upozorňujú aj na ekonomické náklady.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.