NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Obce by na systéme zálohovania nemali strácať. U susedov testujú aj možnosť digitálneho zálohovania.

David Surý

David Surý | Foto: Odpady-portal.sk

Riaditeľ sekcie ochrany životného prostredia MŽP ČR David Surý na minulotýždňovej konferencii Odpady a obce 2024 v Hradci Králové, ktorú každoročne organizuje autorizovaná obalová spoločnosť EKO-KOM, priblížil podrobnosti zavedenia zálohovania nápojových obalov v Česku.

Aktuálna situácia so zavedením systému

Nová česká vláda vo svojom programovom vyhlásení v roku 2021 deklarovala, že sa bude zaoberať možnosťou zavedenia zálohového systému. Na ministerstve životného prostredia sa k tomu následne uskutočnilo niekoľko okrúhlych stolov a následne sa pristúpilo sa k príprave návrhu zákona.

EPA Plus

Ten je v súčasnosti v štádiu ukončenia medzirezortného pripomienkového konania. Napriek tomu však ostáva vyriešiť niekoľko desiatok bodov, ktoré zostali s rozporom.

Šéf sekcie očakáva, že do konca roka bude návrh prerokovaný. “Tento týždeň však dokument odošleme do Legislatívnej rady vlády a budeme o ňom rokovať,” uviedol David Surý.

Česko chce byť priekopníkom

David Surý poukázal na niektoré inovácie, ktoré chce zaviesť český envirorezort. Ich zámerom je klásť veľký dôraz na malé obce a pokrytie nákladov týmto municipalitám.

“Dôvod je jednoduchý: obaly, ktoré neskončia v zálohovom systéme, teda tam, kde by mali, končia v obci, teda v niektorom z kontajnerov. To generuje náklady, ktoré budú mať obce, a tie chceme kompenzovať,” vysvetlil David Surý.

Existujú dve možnosti, ako to zrealizovať: prvou je presný výpočet nákladov, čo by znamenalo, že obce by museli presne dokladovať, koľko PET fliaš končí v ktorej nádobe. Tento spôsob sa však zdá ministerstvu ako príliš komplikovaný, takže počítajú so spôsobom, v ktorom rozložia pätnásť nevybraných záloh.

V prvom roku po spustení zálohovania sa rozdelí pre obce približne 300 miliónov korún (12,1 mil. eur). Rozpočítavať sa to bude na obyvateľa, podobne, ako je to v súčasnosti pri litteringu.

Ďalšou odlišnosťou má byť povinnosť operátora zriadiť zberné miesta pre obce nad tristo obyvateľov, v ktorých nie je obchod. Zriaďovať sa budú môcť dobrovoľné miesta odberu, napríklad na zberných dvoroch, alebo čerpacích staniciach, alebo u predajcov jednorazových nápojových obalov. 

Čo s čerpacími stanicami?

Osobitný dôraz chce Česko klásť na čerpacie stanice, ktoré podľa Davida Surého produkujú približne 2-3 % nápojových obalov.

Preto by čerpacie stanice mali byť prirodzeným miestom, na ktoré by sa mali obaly vracať. Zároveň chce české ministerstvo rozširovať portfólio obalov, ktoré budú spoplatnené.

“Legislatíva si dáva za cieľ postupne spoplatňovať aj ďalšie komodity, ktoré sa objavujú v separovanom odpade,” uviedol D. Surý.

Povinne zapojené by mali byť predajne do 50 m2, podobne tak čerpacie stanice. O presnej výmere sa však ešte vedie diskusia. Povinnosť sa bude týkať aj obcí nad 300 obyvateľov, ktoré budú musieť mať zavedené zberné miesta.

Možnosti odberu zálohových fliaš budú buď automatizované, poloautomatizované, alebo ručné. 

Systém by mal fungovať podobne ako kolektívne systémy,teda operátor, ktorý bude vybraný výberovým konaním, bude spravovať celý zálohový systém.

 
 

Zostáva vám 49% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X