Hlavnou koncovkou pre odpad z nemocníc v Česku budú naďalej spaľovne nebezpečného odpadu. Ich kapacity sú obmedzené.
Podobne ako na Slovensku, aj zdravotnícky odpad v Česku má svoje vlastné katalógové číslo. Definíciu a spôsoby nakladania so zdravotníckym odpadom tu vo väčšej miere ako u nás upravuje nový zákon o odpadoch, ako aj vyhláška z roku 2021.
Za odpad zo zdravotnej starostlivosti (podskupina 18 01) sa považuje odpad vzniknutý nielen v zdravotníckych zariadeniach ako sú nemocnice, či ambulancie. Ale aj odpad s rovnakými vlastnosťami a rizikami, vytváraný v iných zariadeniach, akými sú napríklad opatrovateľské domovy, vrátane domácností, kde sa poskytujú opatrovateľské služby.
Aj zdravotnícky odpad v Česku sa rozlišuje na nebezpečný a nie nebezpečný, označovaný ako ostatný. Katalóg odpadov zavádza ďalšie poddruhy, napríklad nebezpečné ostré predmety (injekčné ihly, črepiny, atď), ktoré môžu byť kontaminované a predstavujú riziko infekcie. Samostatným poddruhom je aj biologický zdravotnícky odpad.
V Česku sa ročne produkuje okolo 48-tisíc ton zdravotníckeho odpadu, z čoho 39-tisíc ton predstavuje nebezpečný odpad, 9-tisíc ton ostatný odpad. Jednoduchým spaľovaním sa zneškodňuje 71 % objemu, takmer 9 % predstavuje energetické zhodnotenie, rovnaký podiel sa skládkuje. Iný spôsob nakladania, čo je predovšetkým úprava pred zneškodnením, tvorí zhruba 11 %.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.