NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Viečka z fliaš od nápojov už len tak ľahko neodstránite. Výrobcova dostali povinnosť

Viečka sú v rámci recyklácie hodnotným materiálom, vysvetľuje Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK.

fľaše

Foto: Depositphotos

Menej odpadu v prírode a lepšie recyklačné možnosti. Na druhej strane podľa spotrebiteľov zníženie komfortu pri pití z fľaše. Vrchnáky pripevnené k nápojovým obalom si už všimol asi každý. Nie každý však vie, prečo firmy pristúpili k tomuto kroku.

Už túto stredu (3.7.2024) nadobúda účinnosť právna úprava zákona o odpadoch, ktorá prikazuje výrobcom púšťať do obehu plastové a kompozitné nápojové obaly iba s viečkami, ktoré sú pripevnené k fľaši aj potom, čo ju otvoríme.

Viečko už ľahko neodstránime

Už dlhší čas sa spotrebitelia stretávajú s tým, že po otvorení nápoja im neostane viečko v ruke, ako to bývalo zvykom, ale je naďalej pripevnené na fľaši.

„Nová právna úprava, ktorá platí pre celú Európsku úniu a jednotlivé štáty ju museli implementovať do svojej legislatívy, hovorí o tom, že výrobcovia môžu na trh uvádzať len také obaly, ktorých viečka sú pripevnené k fľaši a ostanú tam počas zamýšľaného používania výrobku,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK s tým, že cieľom je aj takouto formou prispieť k znižovaniu vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie.

„Z našich skúseností a rozhovorov so spotrebiteľmi však vnímame jednak potrebu znižovania vplyvov na životné prostredie, ale aj opodstatnenie rozhodnutia, teda či je to naozaj potrebné napríklad pri zálohovaných PET fľašiach, ktoré sa spolu s viečkami vracajú naspäť do systému,“ dodala Kretter. Právna úprava nadobudne účinnosť už túto stredu, 3. júla 2024.

Zníženie komfortu, plusové body pre prírodu

Na jednej strane je v tomto prípade snaha o čistejšiu prírodu, keďže v nej končilo nemálo spomínaných vrchnákov a taktiež aj zníženie voľne pohodeného odpadu v prírode, teda litteringu. Na druhej strane majú však ľudia pocit, že im toto nariadene v praxi nevyhovuje.

„Bežne sa stretávame s názorom, že spotrebiteľom pripevnené vrchnáky znižujú komfort pri pití. Chápeme zníženie pohodlia, ale z vlastných analýz litteringu, ktoré ENVI - PAK robí na pravidelnej báze, vieme, že v prírode naozaj končilo množstvo týchto plastových vrchnákov, takže veríme, že príroda bude v konečnom dôsledku benefitovať z tohto nariadenia,“ doplnila Kretter s tým, že OZV ENVI - PAK je najdlhšie pôsobiacou organizáciou zodpovednosti na Slovensku a zabezpečuje triedený zber naprieč celou krajinou, takže chápe aj dôležitosť tohto kroku z pohľadu výrobcov, ktorí uvádzajú svoje výrobky v týchto obaloch na trh.

„Výrobcovia sú zodpovední za celý životný cyklus svojich výrobkov. Aj vtedy, keď sa stanú odpadom. Aj im záleží na tom, aby obaly, vrátane viečok, boli zrecyklované a neskončili na skládke. Týmto krokom sa tá šanca opäť o niečo zvýši. Viečka sú v rámci recyklácie tiež hodnotným materiálom. Využívajú sa napríklad na výrobu inštalatérskych trubiek, paliet, kontajnerov, krabíc a ďalších produktov,“ vysvetlila.

Výnimka pri mlieku

Viacerí ľudia sa však stretli s tým, že pri mlieku nenašli viečko pripevnené k samotnému obalu. Hoci sa toto európske nariadenie naprieč Úniou vo všeobecnosti týka nápojových obalov - teda konkrétne plastových a kompozitných obalov na tekutiny, v slovenskej legislatíve sa stretneme s výnimkou práve pri obaloch z mlieka. V rámci slovenskej legislatívy nie sú totiž vnímané ako nápoje, napriek tomu, že sa pijú, sú považované za potravinu.

„S týmto prípadom sa síce na Slovensku stretávame, avšak v iných krajinách, kde sú obaly z mlieka v rámci legislatívy považované za nápojové obaly, platí rovnaké pravidlo, že musia mať viečka pripevnené k obalu,“ vysvetlila Katarína Kretter.

„Odporúčame však výrobcom mlieka a mliečnych výrobkov, aby tiež uprednostnili pripevnenie viečka k fľaši, aby predišli problémom v rámci jednotného európskeho trhu,“ doplnila.

Ako prvá na slovenskom a českom trhu zaviedla pripevnené viečka spoločnosť Coca-Cola HBC už minulý rok, ktorá to vnímala ako súčasť ambicióznej environmentálnej stratégie spoločnosti „World Without Waste“. Jej súčasťou je dosiahnutie stopercentnej recyklovateľnosti nápojových obalov, čo sa na českom i európskom trhu spoločnosti už podarilo splniť.


O ENVI - PAK

OZV ENVI - PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje triedený zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu. ENVI - PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI - PAK zasadzuje.


OZV ENVI - PAK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (3)

  1. christenko@kosit.sk03.07.2024 (18:52)
    Pevne verím, že výrobcovia nájdu čoskoro iný design viečka, ktorým splnia podmienky platnej legislatívy, ochránia životné prostredie a súčasne nám spotrebiteľom odstránia mierny diskomfort ??
  2. lubos.hrnciar@gmail.com04.07.2024 (08:25)
    Hlavne by sa mali do toho výrazne vložiť výrobcovia nápojov. Lebo im to umožňuje zvýšiť výrobu. Podľa všeobecnej reakcie spotrebiteľov sa nemalé množstvo nápojov teraz pri používaní lepších obalov vyleje rôzne mimo - od oblečenie, po podlahu - a ak chcú výrobcovia uspokojiť spotrebiteľa ním požadovaným množstvom nápoja, tak sa výroba isto zvýši. Ale spotrebitelia prestanú nakupovať. A to by bolo pre našu záchranu asi to najlepšie. V každom prípade je opatrenie veľkým prínosom. Hádam najväčším za posledné roky.
  3. neupauer.vladimir@gmail.com09.07.2024 (07:39)
    Úbohé zdôvodnenie pre zvýšenie miery recyklácie plastových fliaš !. Najmä ak autor ako vždy ani nedá námahu vyhodnotiť taký prínos, lebo to sa objektívne nedá. Okrem toho vôbec nebral do úvahy diskomfort pri pití nápoja z takejto fľaše a možné zranenia pri otváraní a odstraňovaní vrchnákov ( poznám veľa ľudí, ktorí to robia aj napriek tomu naďalej, a síce nie preto, aby vrchnáčik zahodili ).Skôr si mal domyslieť niekto takúto povinnosť pre výrobcov aj kvôli uvedenému, alebo samostatne zbierať vrchnáčiky. Vlado N.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024

Druhý ročník odbornej konferencie organizátora Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) sa bude konať na začiatku novembra v Bratislave.

Eversheds Sutherland Slovensko posilňuje. Bratislavská kancelária má nové equity partnerky

Eversheds Sutherland Slovensko posilňuje. Bratislavská kancelária má nové equity partnerky

Novými equity partnerkami bratislavskej kancelárie Eversheds Sutherland sa stali Annamária Tóthová, Jana Sapáková a Petra Hager.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v júli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

X
X
X
X