Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Ecorec v Bratislave otvoril novú prevádzku na zber stavebných odpadov

Odpadové materiály smerujú na zhodnotenie do cementárne, vo výrobe nahrádzajú vápenec a íl.

stavebný odpad

Foto: ecorec Slovensko

Spoločnosť ecorec Slovensko v lete otvorila prevádzku na zber stavebných odpadov v Podunajských Biskupiciach v Bratislave. Na zberné miesto môžu zákazníci priviezť odpady zo stavieb a demolácií, akými sú tehly, betón, pórobetón, omietky, škridly či stavebná suť.

Spoločnosť tieto stavebné odpady drví a homogenizuje a následne odváža na zhodnotenie do cementárne Rohožník, ktorú prevádzkuje jej materská spoločnosť Danucem. Aj tento krok prispieva k dekarbonizácii priemyslu stavebných materiálov.

„Týmto realizujeme vyšší stupeň recyklácie. Stavebné odpady vzhľadom na ich priaznivé chemické zloženie nahrádzajú v cementárni vápenec a íl,“ hovorí Juraj Číž, riaditeľ spoločnosti ecorec Slovensko.

Spoločnosť deklaruje, že takouto recykláciou dokáže znížiť ťažbu prírodných surovín pre cementáreň, a zároveň poskytnúť udržateľné nakladanie so stavebným odpadom predovšetkým pre región okolo Bratislavy. Ecorec už prevádzkuje jedno zberné miesto v Pezinku a druhé priamo v Rohožníku na Záhorí.

Bratislavská prevádzka je výnimočná aj v tom, že poskytuje symbiózu služieb pre zákazníka. Okrem recyklácie stavebného odpadu je možné využiť aj službu uloženia výkopovej zeminy v prevádzke Danucem. Spoločnosť Danucem takouto zeminou rekultivuje bývalý ťažobný priestor pre štrk.

Spoločnosť ecorec má ambíciu stať sa lídrom v obehovom hospodárstve a začať vyrábať aj recyklované kamenivo pre betonárne spoločnosti Danucem.

„Neexistuje lepší príklad obehového hospodárstva ako recyklácia stavebného odpadu. Z vhodného odpadu zo zbúranej stavby vzniká recyklovaný materiál, ktorý pri výrobe cementu nahrádza prírodný vápenec. Z takto vyrobeného cementu sa vyrobí kvalitný betón a postaví sa z neho nová budova. Takto sa dostaneme na začiatok kruhu materiálového toku. Po jej zbúraní bude stavebný odpad opäť lokálne zrecyklovaný,“ dodáva Juraj Číž.


O spoločnosti ecorec

Spoločnosť ecorec pôsobí v oblasti odpadového hospodárstva od roku 1993. Hlavným cieľom činnosti je úprava odpadu a jeho udržateľné spracovanie na alternatívne palivá, ktoré sa ďalej energeticky zhodnocujú v cementárenskom priemysle. Takisto sa od roku 2022 venuje recyklácii rôznych alternatívnych surovín. Spoločnosť je súčasťou koncernu Danucem.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Môžu stáť na ulici aj doplniť zberný dvor. Na zber textilu treba špeciálne kontajnery

Môžu stáť na ulici aj doplniť zberný dvor. Na zber textilu treba špeciálne kontajnery

Výrobcu sme sa pýtali na zabezpečenie kontajnerov aj ich smart funkcionality.

Spustili petíciu za plastové slamky. Papierové sa neosvedčili, hovorí výrobca

Spustili petíciu za plastové slamky. Papierové sa neosvedčili, hovorí výrobca

Výrobca zároveň predstavil riešenie, ktoré má zabezpečiť efektívnejšiu recykláciu plastových slamiek.

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024 (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024 (aktualizovaná)

Druhý ročník odbornej konferencie organizátora Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) sa bude konať na začiatku novembra v Bratislave.

X
X
X
X