Muchy by mohli likvidovať organický odpad a zároveň produkovať užitočné priemyselné suroviny.
Organický odpad už dnes pomáhajú v určitých závodoch spracovávať muchy, konkrétne druh Hermetia illucens. Vedci však nedávno vyskúšali tento hmyz geneticky upraviť a vedia si predstaviť, že by v budúcnosti mohol konzumovať širokú škálu typov odpadu a zároveň produkovať priemyselné suroviny.
Tím z austrálskej Macquarie University v novej štúdii odprezentoval ambiciózny plán postaviť na geneticky modifikovaných muchách riešenie celosvetových výziev, ktorým čelia odpadové hospodárstvo a rezort životného prostredia. V rámci systému, ktorý navrhujú, by zároveň vznikali cenné suroviny pre priemysel a trh s krmivami.
Muchy môžu byť viacnásobne osožné
Mucha Hermetia illucens sa už v súčasnosti využíva v odpadovom hospodárstve na spracovanie organického odpadu, ktorý vzniká vo výrobe. Po tom, čo živočíchy skonzumujú odpad, sa ich telesné schránky spracovávajú na biomasu, z ktorej sa vyrába krmivo pre domáce zvieratá aj pre chov hydiny alebo rýb.
Austrálski vedci sú však presvedčení, že tieto muchy možno využiť ešte lepšie a v nedávno publikovanej štúdii navrhujú genetické úpravy, vďaka ktorým by živočíchy dokázali premieňať odpady na vylepšené krmivo a okrem toho aj na ďalšie cenné priemyselné suroviny.
Z ich výskumu vyplýva, že larvy týchto múch by mohli produkovať priemyselné enzýmy, ktoré sa bežne využívajú pri chove dobytka či v textilnom, potravinovom a farmaceutickom priemysle, a ročne vytvárajú trh o hodnote miliárd dolárov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.