Kým na Slovensku nevznikne dostatok spracovateľských kapacít, vývoz do zahraničia môže pomôcť, hovorí konateľ EPA Plus Tomáš Falb.
Slovensko nemá dostatok spracovateľských kapacít na nebezpečné odpady. Zatiaľ čo na avizovanú analýzu, ktorá má vypracovať štát, sa stále čaká, pôvodcovia odpadov už dlho bijú na poplach. Slovenské firmy často nemajú kde svoj odpad zhodnotiť.
Situáciu potvrdzuje aj Tomáš Falb, konateľ spoločnosti EPA Plus, ktorá na slovenskom trhu pôsobí ako vývozca odpadov do zahraničia. Mimo Slovenska pritom zabezpečuje energetické zhodnotenie nebezpečných odpadov, ale aj materiálové zhodnotenie (recykláciu) zaolejovaných emulzií či iné technológie na spracovanie nebezpečných odpadov.
„Na Slovensku je nedostatok spracovateľských kapacít pre nebezpečné odpady. To už je všeobecne známa vec. Vývoz odpadov do zahraničia môže pomôcť kým sa u nás nevybuduje potrebná infraštruktúra,“ hovorí T. Falb.
Zároveň podľa neho treba rátať aj so scenárom, že pre niektoré špecifické odpady spracovateľské zariadenia nevzniknú. „Pre niektoré druhy nebezpečných odpadov sa ani neoplatí budovať technológie vzhľadom na to, aký je slovenský trh malý,“ vysvetľuje šéf EPA Plus, spoločnosti pôsobiacej na Slovensku od roku 2017.
Recyklujú odpadové emulzie
Jedným z riešení, ktoré EPA Plus ponúka v spolupráci so zahraničným spracovateľom, je recyklácia odpadových emulzií. Ich spracovanie poskytujú v recyklačnom zariadení s kapacitou 47 000 ton ročne.
Spoločnosť EPA Plus, ktorá je výhradným zástupcom tejto služby pre Slovensko, ponúka zhodnotenie zaolejovaných odpadových vôd, emulzií a premývacích lúhov technológiou odparovania s kódom nakladania R12 a následne R1 alebo R9.
Technológia umožňuje, že 95 % odpadovej vody možno po niekoľkých stupňoch čistenia opätovne použiť ako technologickú vodu alebo môže byť vypustená do kanalizácie.
„Získaný olejový koncentrát je možné opätovne regenerovať alebo použiť ako palivo.,“ vysvetľuje EPA v informačnom materiáli s tým, že prepravu odpadov zabezpečuje flotila cisternových vozidiel s výbavou ADR.
Ponúkajú aj energetické zhodnotenie
Ďalším z riešení v portfóliu EPA Plus, je energetické využitie nebezpečných odpadov činnosťou R1. „Dôsledkom energetického zhodnotenia nebezpečných odpadov je zníženie objemu odpadu a neutralizácia nebezpečných zložiek a zároveň výroba elektriny a pary,“ uvádza EPA Plus v informačnom materiáli.
Paleta nebezpečných odpadov, ktoré sa dajú takto zhodnotiť, je široká. „Ide napríklad o prázdne obaly kontaminované nebezpečnými látkami, odpadové kaly, rozpúšťadlá nevhodné na regeneráciu alebo odpadové farby či lepidlá,“ vysvetľuje spoločnosť.
Foto: EPA Plus
EPA Plus pritom poskytuje pre nebezpečné odpady kompletný servis, vrátane ich evidencie a prepravy. Na regionálnu prepravu a zber odpadov využívajú skriňové vozidlá, na prepravu väčších množstiev odpadu je k dispozícii efektívna diaľková kamiónová doprava valníkovými alebo cisternovými vozidlami.
„Vnútroštátnu a medzinárodnú prepravu vykonávame v zmysle Európskej dohody o medzinárodnej cestnej doprave nebezpečných vecí – ADR,“ ubezpečuje EPA Plus.
Spoločnosť EPA Plus je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.