NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Tri samosprávy nakladali s odpadmi najlepšie. Odpadári opäť oceňovali

Zväz odpadového priemyslu ocenil efektívne odpadové hospodárstva slovenských miest za rok 2023.

Trenčín

Foto: Odpady-portal.sk

V poradí už druhý ročník udeľovania cien ZOP efektívnym samosprávam vychádzal v aktuálnom hodnotiacom roku 2023 zo skupiny všetkých miest, ktoré do 30. septembra 2024 zverejnili dáta spojené so zvozom a spracovaním odpadu a svoje záverečné účty. Následne boli rozdelené podľa veľkosti do troch skupín.

Hlavným kritériom bola ekonomika

Rozhodujúcimi kritériami pre zostavenie rebríčka efektívnych odpadových hospodárov bola pre tento rok ekonomika v podobe vyrovnaného rozpočtu samospráv pri nakladaní s odpadmi a až následne odpadová štatistika.

Podľa Jána Chovanca, generálneho riaditeľa Zväzu odpadového priemyslu, je to aj preto, lebo na Slovensku sa roky porušuje jedno z hlavných opatrení zákona a odpadoch, ktoré zaväzuje obce a mestá mať vyrovnaný rozpočet a miestne poplatky za komunálne odpady a drobné stavebné odpady stanoviť podľa skutočných nákladov na zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov.

„Tento rok sme sa snažili pozrieť na efektívne samosprávy inak. Nehodnotili sme mieru skládkovania, alebo v tom lepšom prípade mieru energetického zhodnocovania. Zamerali sme sa v prvom rade na ekonomiku nakladania s odpadmi,” vysvetlil Ján Chovanec.

Pri hodnotení kvality odpadového hospodárstva slovenských miest patrila okrem základného parametra v podobe vyrovnaného rozpočtu aj miera triedenia, podiel kovov v triedenom zbere, ktorý sa často pri jej výpočte zneužíva, a v neposlednom rade množstvo vyzbieraného kuchynského odpadu a množstvo zmesového komunálneho odpadu na obyvateľa.

Ján PrílepokOcenenie za Dolný Kubín prevzali primátor Ján Prílepok a vedúci odboru dopravy Miroslav Kosmeľ | Foto: ZOP SR

Víťazom aj krajské mesto

Najvyššie bodové hodnotenie v skupine miest do desaťtisíc obyvateľov získalo Mesto Giraltovce s mierou triedenia na úrovni 60 %.

V skupine do päťdesiattisíc obyvateľov vyhral Dolný Kubín, nielen vďaka vyrovnanému rozpočtu, ale aj vyššej miere triedenia a nízkej tvorbe zmesového komunálneho odpadu na obyvateľa.

V tretej skupine miest nad do päťdesiattisíc obyvateľov bol najlepšie vyhodnotený Trenčín, a to aj vďaka množstvu vytriedeného kuchynského odpadu.

„Vyrovnaná rozpočtová kapitola pri odpadovom hospodárstve funguje na Slovensku len v malom percente samospráv aj napriek jednoznačnej právnej úprave, ktorá nevyrovnané hospodárenie zakazuje. Efektivitu odpadového hospodárstva by sme mali merať aj cez výšku poplatkov od obyvateľov, a to nielen v náročných konsolidačných časoch. Správny management odpadového hospodárstva v tej ktorej samospráve môže nakladanie s odpadmi nakoniec výrazne zefektívniť, byť ekologický a výhodný pre občana,“ vysvetľuje J. Chovanec.

Keďže najlacnejšou formou spracovania odpadu na Slovensku bolo a stále je skládkovanie, veľa miest sa na ňu dlhodobo spolieha. Táto forma nakladania s odpadom však nie je dlhodobo udržateľná a od 1.1.2025 mala prísť zmena, ktorá sa zatiaľ odsunula na rok 2027.

Pavol Tchurík, GiraltovceJán Chovanec a primátor Giraltoviec Pavol Tchurík | Foto: ZOP

Podľa Jána Chovanca čakajú odpadové hospodárstvo na Slovensku zmeny, ktoré nebudú ľahké, nakoľko dôjde k výrazným zmenám v cenách. Tie by sa mali dotknúť takmer celého územia, s výnimkou dvoch metropol na východe a hlavného mesta na západe.

Rast cien sa najviac prejaví u samospráv, ktoré roky výrazným spôsobom dotovali svoje odpadové hospodárstvo z iných kapitol rozpočtu ako školstvo, šport alebo kultúru a ktoré roky lacno skládkovali a odpad nedostatočne triedili. 

„Pre tohtoročných finalistov však táto zmena nebude tak výrazná, a to jednak z pohľadu potreby navyšovania poplatkov za komunálne odpady, ale aj z pohľadu vyššej miery triedenia, ktorá znamená menej zmesového odpadu, ktorý bude potrebné v budúcnosti upravovať,“ upresnil Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu SR.

Deviatka finalistov

Malé mestá (< 10 tis. obyv,): Trenčianske Teplice, Lipany a Giraltovce (víťaz)

Stredné mestá (10 - 50 tis. obyv.): Levice, Piešťany a Dolný Kubín (víťaz)

Veľké mestá (> 50 tis. obyv.): Žilina, Trnava, Trenčín (víťaz)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Recyklujeme čoraz menej plastov, tvrdia európski spracovatelia. Žiadajú obmedziť dovoz

Recyklujeme čoraz menej plastov, tvrdia európski spracovatelia. Žiadajú obmedziť dovoz

V recyklácii padáme k úrovni z roka 2000, hlásia recyklačné firmy. Sťažujú sa aj na vysoké ceny energií.

Envirofond mení pravidlá úverov, obce čaká 20-násobne vyšší úrok

Envirofond mení pravidlá úverov, obce čaká 20-násobne vyšší úrok

Samosprávy môžu úverom aj naďalej zafinancovať napríklad vozidlo na zber odpadu či techniku pre zberný dvor. Od dneška ale za nových podmienok.

Envirofond sčasti ustupuje. V jednej oblasti znižuje úrokové miery na úvery

Envirofond sčasti ustupuje. V jednej oblasti znižuje úrokové miery na úvery

Od dneška platia pre obce pri úveroch z Environmentálneho fondu nové pravidlá.

X
X
X
X