Tím odborníkov skúmal, ako sa mikrovlákna pohybujú cez simulovanú vrstvu pôdy s cieľom zistiť, aké hrozby môžu tieto úlomky plastov predstavovať pre prírodu aj ľudské zdravie.
Vedci z Washingtonskej štátnej univerzity uskutočnili prvé priame pozorovanie pohybu plastových mikrovlákien v tenkej vrstve častíc podobných pôde. Zistili, že drobné čiastočky plastov majú tendenciu prevracať sa a kotúľať a občas niekde uviaznuť.
Zo záverov, ktoré boli publikované v časopise Water Resources Research, navyše vyplýva, že vlákna sa môžu ľahko ukladať v sedimentoch. Výskum celkovo pomáha lepšie pochopiť potenciálne hrozby a zdravotné riziká, ktoré sa spájajú s vystavením mikroplastovým vláknam, ktoré sú v prepočte na hmotnosť najväčším zdrojom znečistenia životného prostredia.
Od pohyblivosti mikrovláken závisia ich možné vplyvy
Výskyt mikroplastových vláken v životnom prostredí je v posledných rokoch čoraz diskutovanejšou témou. Mikrovlákna o dĺžke menej ako päť milimetrov pochádzajú zo syntetických odevných materiálov, kozmetiky, obalových materiálov či kobercových krytín.
Vznikajú pri výrobe alebo odštepovaním pri používaní výrobkov, pri praní alebo sušení, starnutím materiálu alebo vystavením živlom, napríklad slnečnému žiareniu, rôznym teplotám či vetru. Na základe predošlých výskumov existuje predpoklad, že približne 90 % vody na celom svete obsahuje mikroplasty a až 91 % týchto mikroplastov sú mikrovlákna.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.