Od budúceho roka bude pre firmy povinnou aj elektronická evidencia odpadov, digitalizácia ročného ohlásenia je iba prvým krokom, hovorí šéf ENVIS Peter Socháň.
Kto musí podať ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním a prečo sa z tejto administratívnej povinnosti stala horúca téma? Na čo si treba dať pri podávaní ohlásenia za rok 2024 pozor? A aké ďalšie výzvy čakajú na firmy v oblasti odpadov?
O postrehy k týmto a ďalším otázkam ohľadom elektronizácie odpadového hospodárstva sa podelil expert na environmentálny manažment a digitálne riešenia pre evidenciu odpadov Peter Socháň, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti ENVIS.
Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním je kvôli prechodu do elektronickej formy aktuálne horúcou témou, ktorá zamestnáva široký okruh firiem, ale aj obce. Prečo je to tak? Koho sa povinnosť podať ohlásenie týka?
Táto zmena sa dotýka naozaj veľkého počtu subjektov. Elektronické ohlásenie musia podať všetky firmy, obce a ďalšie organizácie, ktoré v roku 2024 vyprodukovali viac ako jednu tonu ostatných odpadov alebo viac ako 50 kg nebezpečných odpadov. Rovnako sa táto povinnosť týka aj subjektov, ktoré nakladali s niektorým zo špecifických 44 druhov odpadu bez ohľadu na jeho množstvo. Podľa našich odhadov ide o viac ako 200 000 organizácií na Slovensku.
Dôvod, prečo je to taká horúca téma, je jednoduchý - ide o zásadnú zmenu v procesoch zavedených už viac ako 20 rokov. Mnohé firmy doteraz viedli evidenciu odpadov na papieri alebo prinajlepšom v exceli a ohlásenia podávali fyzicky okresným úradom. Teraz musia v priebehu dvoch mesiacov prejsť na úplne nový, elektronický spôsob ohlasovania odpadov v štátnom portáli ISOH, ktorý zatiaľ nie je úplne používateľsky prívetivý a mnohé subjekty s ním nemajú žiadne skúsenosti.
Ministerstvo oznámilo, že ohlásenie za rok 2024 stačí podať do konca marca 2025. Vy však upozorňujete, že na predĺžený termín sa netreba spoliehať a ohlásenie je lepšie podať v „štandardnej" lehote do 28. februára. Prečo? Sú v hre aj nejaké pokuty alebo sankcie, ak niekto termín nedodrží?
Odporúčam držať sa pôvodného termínu z dvoch dôvodov. Po prvé, vyhláška č. 366/2015 Z. z. stanovuje termín do 28. februára. Predĺženie do konca marca je verejným prísľubom a ústupkom ministerstva pri zavádzaní elektronického ohlasovania. Po druhé, očakávame, že portál ISOH môže byť v posledných dňoch pred termínom výrazne preťažený.
Čo sa týka sankcií, zákon stanovuje pokuty od 500 do 50 000 eur za nepodanie alebo oneskorené podanie ohlásenia. No tu nejde len o pokuty - neskoré podanie môže spôsobiť aj ďalšie komplikácie, napríklad pri auditoch či žiadostiach o rôzne dotácie alebo povolenia, kde je často potrebné preukázať splnenie tejto povinnosti v súlade s platnou legislatívou.
Aj keď sa v princípe nemení rozsah ohlasovaných údajov, novinkou je, že ohlásenia sa nepodávajú na okresné úrady, ale elektronicky. Ako je na to štátny IT systém pripravený?
Na základe našich skúseností z testovania a reálne podaných ohlásení musím povedať, že aj keď ISOH funguje, má ešte mnohé rezervy. Najväčším problémom je jeho užívateľská neprívetivosť. Napríklad, ak chcete ohlásenie podať, musíte sa preklikať cez sedem dlhých stránok formulára k tlačidlu odoslať. Alebo, ak opravujete už podané ohlásenie a podáte ho opätovne s jednou medzerou navyše v názve prevádzky, ISOH ho vyhodnotí ako úplne nové podanie. To sú len jedny z mnohých nástrah, s ktorými sa používatelia stretávajú.
Komplikované a neprehľadné je najmä manuálne vypĺňanie údajov v ISOH, ktoré neodporúčam. Hrozí vysoké riziko chýb, nepochopenia očakávaných vstupov formulára a straty času. Chybové hlášky systému sú často nezrozumiteľné. ISOH zatiaľ neposkytuje možnosť ani hromadného importu dát viacerých prevádzok, čo pre väčšie spoločnosti predstavuje hodiny práce navyše. Najmä firmy s väčším počtom prevádzok alebo viacerými druhmi odpadov, ako aj tie, ktoré chcú povinnosť zvládnuť bez komplikácií, by mali využiť možnosť nahratia údajov z XML súboru. Ten si môžu vytvoriť v aplikáciách na to určených.
Peter Socháň | Foto: ENVIS
Bude elektronizácia ohlásení „na konci dňa" pre podnikateľov dobrá správa? Môžu vďaka digitalizácii očakávať napríklad nejaké úspory administratívnych nákladov alebo to bude naopak?
Digitalizácia je určite vítaný krok, no kľúčové je jej správne nastavenie. V dlhodobom horizonte prinesie elektronické ohlasovanie organizáciám úspory času aj nákladov. Elektronická evidencia odpadov, z ktorej sa údaje ohlasujú, sa vedie podstatne jednoduchšie a rýchlejšie a je oveľa spoľahlivejšia. Benefitom je stály prehľad firmy či obce o svojom odpadovom hospodárstve a efektívne nakladanie s odpadom.
Aktuálne sa však firmy potrebujú zoznámiť s novým systémom elektronického ohlasovania odpadov a investovať čas aj do úpravy svojich interných procesov. Mnohé organizácie zvažujú prechod na špecializované softvérové riešenia, ktoré dokážu automatizovať evidenciu odpadov a maximálne zjednodušiť proces podávania ohlásení. Jedno také vyvíjame a prevádzkujeme aj my.
Na slovenskom trhu environmentálneho poradenstva, vrátane odpadového hospodárstva, pôsobíte už takmer 20 rokov. Presadili ste sa na ňom aj s vlastným IT riešením – online aplikáciou EnviSys. Ak sa na celú dobu pozriete s malým odstupom, vedeli by ste vypichnúť nejaké príklady dobrej praxe vo firmách, ktoré elektronickú evidenciu v spolupráci s vami už zaviedli?
Najlepšie skúsenosti majú tie firmy, ktoré sa na digitalizáciu pripravujú systematicky a v predstihu. Napríklad, jeden z našich klientov z oblasti automobilového priemyslu začal s elektronickou evidenciou už pred dvoma rokmi. Vďaka tomu má teraz všetky potrebné údaje v správnej štruktúre a prechod na ISOH pre neho nepredstavuje žiadnu záťaž. Jedným klikom si len vyexportuje XML súbor ohlásenia z našej aplikácie a načíta ho do formulára na štátnom portáli.
Ďalším príkladom dobrej praxe je využívanie cloudových riešení, akým je aj naša aplikácia EnviSys, ktorá umožňuje hromadný import údajov z excelu za všetky prevádzky, rýchle kopírovanie záznamov a tiež vás upozorní na prípadné evidenčné chyby či nesúlad s vašimi oprávneniami podľa zákona. Tým sa výrazne eliminuje množstvo práce a chybovosť pri evidencii a ročnom ohlasovaní odpadov. Zároveň majú firmy kedykoľvek k dispozícii aktuálny prehľad o svojom odpadovom hospodárstve online.
Čo budú podľa vás v najbližších rokoch najdôležitejšie trendy v odpadovom hospodárstve, ktoré by mali sledovať aj podnikatelia?
Jednoznačne ide o ďalšiu digitalizáciu a automatizáciu procesov. Od roku 2026 bude povinná aj elektronická evidencia odpadov, nielen ročné ohlásenia. To znamená, že firmy by mali už teraz myslieť na zavedenie IT systémov, ktoré im umožnia efektívne zvládnuť túto povinnosť.
Druhým významným trendom je rastúci dôraz na cirkulárnu ekonomiku a sledovanie ESG ukazovateľov. Už dnes vidíme, že mnohé firmy potrebujú detailne reportovať svoje odpadové hospodárstvo nie len úradom, ale aj svojim materským spoločnostiam, obchodným partnerom či investorom. Očakávam, že tieto požiadavky budú ďalej narastať.
A samozrejme, nesmieme zabudnúť na pripravované zmeny v legislatíve. Ministerstvo aktuálne pracuje na dobudovaní ISOH v súvislosti s vyhláškou č. 89/2024 Z. z., ktorá má byť účinná od 1. 1. 2026. Preto odporúčam všetkým firmám, aby zaviedli softwarové riešenia, ktoré im pomôžu prispôsobiť sa budúcim zmenám.
PR ENVIS.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.