Minister naznačil, že rezort povolí tri nové zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov.
V decembri minulého roku bola ministerstvu životného prostredia doručená petícia občanov, ktorá požadovala zrušiť prevádzku spaľovne nebezpečných odpadov v Kysuckom Novom Meste. Podpísalo ju viac než 11-tisíc občanov.
Spaľovňa, ktorú prevádzkuje spoločnosť FCC Slovensko, na Kysuciach tepelne zneškodňuje ostatné, nebezpečné a nemocničné odpady od pôvodcov odpadov zo Slovenska. Zariadenie s ročnou kapacitou 1500 ton pyrolýzne spaľuje prijatý odpad, čím zmenšuje jeho objem a mení na sterilné, skládkovateľné popoloviny.
V rozsiahlom článku sa dozviete:
- aké kontroly boli v zariadení vykonané,
- akú modernizáciu vykonal prevádzkovateľ a aké plánuje,
- čo bolo predmetom výhrad verejnosti v petícii,
- ako reagovalo ministerstvo na petíciu,
- ako minister Taraba reagoval na žiadosť občanov,
- zdroje na kľúčové dokumenty.
V minulosti párkrát porušili predpisy
Inšpektori ochrany ovzdušia prijali od roku 2010 celkovo osemnásť podnetov na spaľovňu odpadov, najmä voči zápachu v jej okolí. Dva prípady boli inšpekciou vyhodnotené ako opodstatnené. Vyplýva to z oficiálneho výsledku vybavenia petície, ktorý ministerstvo zverejnilo pred mesiacom. Odkaz na dokument, ako aj ďalšie zdroje, nájdete v závere článku.
Celkovo vykonali inšpektori za ostatných pätnásť rokov dvadsať kontrol, ktoré boli zamerané na dodržiavanie ustanovení zákona o ochrane ovzdušia. V ôsmich prípadoch boli zistené nedostatky, za čo dostala FCC pokuty v celkovej výške 20-tisíc eur.
Ďalšie dve pokuty v celkovej sume (spolu 5.900 eur) dostali za porušenie ustanovení zákona o odpadoch a jednu (2.100 eur) za porušenie ustanovení zákona o vodách. Uviedlo to ministerstvo životného prostredia v odpovedi na petíciu občanov, ktorú zverejnilo minulý mesiac.
Z protestu verejnosti | Foto-zdroj: FB, P. Janík
V prevádzke menili komín
Prevádzka spaľovne odpadov má vydané povolenie stacionárneho zdroja zo 6. februára 2024. Po tom, čo v nej zrealizovali výmenu odlučovacieho zariadenia, vydal im úrad koncom októbra minulého roku súhlas na trvalé užívanie.
V skupine FCC chcú prevádzku naďalej modernizovať. Ešte v decembri 2023 predložili zámer investovať pol milióna eur do sterilizátora, ktorým chcú v prevádzke hygienizovať odpad zo zdravotníckych zariadení (ostatný a nebezpečný). Tým by mali eliminovať nebezpečné vlastnosti pred zneškodnením odpadu a tiež efektívne využiť odpadové teplo.
Zámer je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie, pričom vlani v decembri bol prerokovaný s verejnosťou. Envirorezort v reakcii verejnosti zdôraznil, že sterilizátor s ročnou kapacitou 900 ton nemá so spaľovaním odpadu v spaľovni nič spoločné a nijako nezvýši celkovú kapacitu spaľovne.
Ministerstvo tiež uviedlo, že emisie zo spaľovne sú v prevádzke monitorované podľa príslušných predpisov a merané diskontinuálne, ako aj kontinuálnym meraním s použitím trvalo nainštalovaného automatizovaného meracieho systému (AMS).
Spaľovne majú kontinuálne aj diskontinuálne merania emisií | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk
Najväčším znečisťovateľom ovzdušia sú občania
Verejnosť sa v petícii pýtala aj na to, akým podielom prispieva spaľovňa odpadov k celkovému znečisťovaniu ovzdušia. Rezort odkázal na podrobné údaje SHMÚ o množstve vypustených emisií podľa typu zdroja v lokalite Kysuckého Nového Mesta, z ktorých má jednoznačne vyplývať, že najvýznamnejším zdrojom znečistenia je v prípade emisií PM, NO, a SO vykurovanie domácností.
K zhoršeniu kvality ovzdušia prispieva aj intenzívna tranzitná doprava a relatívne významné sú tiež emisie prchavých organických látok (najmä alkánov okrem metánu), ktoré pochádzajú prevažne z priemyselných zdrojov mimo spaľovne odpadov.
Ministerstvo nemôže zrušiť prevádzku
Hlavnou požiadavkou petície občanov bolo, aby ministerstvo zrušilo prevádzku spaľovne odpadov. Rezort však nemá právomoc rozhodnúť o „zrušení“ prevádzky zdroja znečisťovania ovzdušia, keďže o tom môže rozhodnúť za striktných podmienok iba príslušný okresný úrad v sídle kraja alebo inšpekcia.
Taraba osočuje autorov petície: kontroly nič nenašli
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.