NATUR-PACK

Kontroverzná skládka stále prijíma nebezpečné odpady. Prekračuje limity, varujú experti

Skládka odpadov sa nachádza iba pár stoviek metrov od obydlí. Podľa SIŽP porušuje podmienky povolenia. Ministerstvo najnovším rozhodnutím prekvapilo.

Kontroverzná skládka stále prijíma nebezpečné odpady. Prekračuje limity, varujú experti
Skládka odpadov Košice - Myslava / Foto: o.z. Fórum pre zelené a zodpovedné Slovensko

Vyváža sa na ňu odpad, aj keď oficiálne ukončila prevádzku. Problematická skládka nebezpečných odpadov v katastri druhého najväčšieho mesta Slovenska je opäť témou.

„Najhoršou legálnou skládkou je Košice-Myslava, kde okrem veľkého počtu obyvateľov žijúcich do 500 metrov, je umiestnených aj šesť škôl vo vzdialenosti do 1000 metrov od skládky,“ vysvetľoval vo svojom komentári pre Odpady-portal.sk ešte v roku 2020 analytik Inštitútu environmentálnej politiky z ministerstva životného prostredia.

Najnovšie na tému upozorňuje občianske združenie Fórum pre zelené a zodpovedné Slovensko. Think-tank združujúci viacero expertov na odpadové hospodárstvo a životné prostredie v stredu (19. novembra) na tlačovej besede v Košiciach priniesol viacero znepokojujúcich zistení.

„Nejde nám o blokáciu potrebných riešení. Ide nám o to, aby skládka nebezpečného odpadu v tesnej blízkosti mesta fungovala v súlade so zákonom a aby jej činnosť bola čo najskôr ukončená“, uviedol Ján Chovanec, zakladateľ Fóra pre zelené a zodpovedné Slovensko.

Ján Chovanec | Foto: Fórum pre zelené a zodpovedné Slovensko

Občianske združenie teraz spúšťa petíciu, ktorá požaduje zastavenie príjmu odpadu na skládku Myslava a jej čo najrýchlejšie uzavretie s následným monitoringom.

„Košice majú svoju ‚pezinskú skládku“ a jej osud by mal byť rovnaký - definitívne uzavretie bez možnosti ďalšieho rozširovania,“ dodal J. Chovanec, ktorý je tiež generálnym riaditeľom Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) a viceprezidentom Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

V čom vidia problém

Fórum pre zelené a zodpovedné Slovensko poukazuje, že skládka, ktorá stratila platné povolenie už v roku 2019, naďalej prijíma odpady. A to napriek opakovaným porušeniam zákona a sankciám zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).

Skládka oficiálne ukončila prevádzku v roku 2016, pričom pôvodný prevádzkovateľ V.O.D.S.–Eko a.s. zanikol v roku 2017. Povolená kapacita 48 361 m3 je podľa zistení prekročená o viac než 6 500 m3, pričom na niektorých miestach je skládka vyššia až o 5 metrov oproti schválenému projektu.

„Kontrola SIŽP z 26. novembra 2024 zistila nedostatočný dohľad, chýbajúce zabezpečenie, nelegálne spaľovanie sudov a nezabezpečené priesakové vody. Inšpekcia konštatovala porušenie všetkých podmienok povolenia,“ priblížilo občianske združenie s poukazom na závery SIŽP.

Ministerstvo v septembri prekvapilo

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)