NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Barometer: Sprísnenie kontroly Recyklačného fondu

Súhlasíte s návrhom poslancov Jarmily Tkáčovej a Ivana Štefanca na sprísnenie kontroly Recyklačného fondu?

Barometer: Sprísnenie kontroly Recyklačného fondu

Poslanci za opozičnú SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová a Ivan Štefanec sa na ostatnej schôdzi NR SR pokúsili novelou zákona o odpadoch docieliť kontrolu Recyklačného fondu. Podľa navrhovateľov by mal byť fond zadefinovaný Recyklačný fond ako "neštátny účelový fond vykonávajúci činnosť vo verejnom záujme", čím by sa dostal pod kontrolnú pôsobnosť Najvyššieho kontrolného úradu.

Odborníkom, manažérom a ďalším expertom pôsobiacim v odpadovom hospodárstve SR sme tento týždeň položili otázku:

ANKETA: Súhlasíte s návrhom poslancov Jarmily Tkáčovej a Ivana Štefanca na sprísnenie kontroly Recyklačného fondu?

Ľubomír Augustín,
konateľ, Tanzer Consulting

ÁNO

Martin Ciran,
generálny riaditeľ, ENVIDOM

ÁNO

Oliver Čelko,
výkonný riaditeľ, EKOLAMP

ÁNO

Bernhard Hager,
NH Hager Niederhuber Advokáti

ÁNO

Radovan Kazda,
editor Odpady-Portal.sk

???
Áno, avšak toto riešenie považujem za dočasné, nakoľko by malo byť viazané na systémovú zmenu financovania odpadového hospodárstva, ktorá by viedla k zrušeniu Recyklačného fondu (ako jedného z finančných nástrojov) a jeho nahradeniu lepším, protrhovým a stabilnejším mechanizmom, pokiaľ možno bez sprostredkovateľskej účasti štátu.

Daniel Lešinský,
CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy

ÁNO
Plná transparentnosť Recyklačného fondu (RF), maximálne protikorupčne opatrenia a objektívne, nezávislou - odbornou komisiou definovane kritéria pre rozdeľovanie prostriedkov RF s jasne definovanou väzbou na verejný záujem sú z pohľadu občianskeho združenia CEPTA kľúčové, pre ďalšie, dlhodobo udržateľné fungovanie RF. Treba však rovnako zabezpečiť i nezávislosť RF od politických vplyvov. Odpady sú odborným problémom a mali by ho riešiť odborníci, nie politici.

Jiří Mikulenka,
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, SLOVMAS, a.s.

NIE
Nijaká kontrola nemôže vyriešiť nesystémovú existenciu Recyklačného fondu a jeho negatívny dopad na trhové prostredie.

Cieľom tejto ankety je poskytnúť reprezentatívny prieskum názorov odbornej verejnosti na súčasné problémy manažmentu odpadového hospodárstva v SR. V prípade, že máte záujem účastniť sa ankety, prosíme, zašlite nám informácie o sebe a spoločnosti (príp. inštitúcie), v ktorej pôsobíte, na e-mailovú adresu info@odpady-portal.sk. Taktiež privítame Vaše námety na ďalšie anketové otázky.

V týchto dňoch pracujeme na spustení diskusného fóra k jednotlivým článkom portálu. Ďakujeme za porozumenie s výskytom prípadných technických problémov pri zavádzaní systému.


Diskusia (2)

  1. Milan Píš 11.11.2009 (09:08)
    Súhlasím  a zároveň si myslím, že  po kontrole by mal nasledovať druhý krok  a to taký, aby  sa nevyberalo od výrobcov , predajcov  na likvidáciu odpadov ale zároveň musia aj  obce vyberať od občanov  za separovaný odpad.      
    Prečo musia vyberať obce od obyvateľov keď platia výrobcovia ?
  2. Radovan Kazda (Odpady-Portal.sk)11.11.2009 (09:28)
    Jedna z možností nastavenia systému je taká, že obce budú hradiť plnú výšku výdavkov na zber a odvoz komunálneho odpadu VÝHRADNE z poplatku od občanov. Vieme však, že starostovia a primátori sa (celkom pochopiteľne) obávajú zvýšiť tieto poplatky a radšej časť z nich vykrývajú z rozpočtu obce. Nie je dôvod, prečo to zbytočne kritizovať (napokon, je to demokratický systém), skôr treba vytvoriť legislatívny nástroj, ktorý ich k tejto povinnosti - teda vykrývať zber a odvoz komunálneho odpadu výhradne z poplatkov - povinne zaviaže. Otázne je, či je možné takýto nástroj vytvoriť, či nie je v rozpore s vyššími normami.

    Myslím však - berte to ako príspevok do diskusie - že starostovia by túto možnosť určite privítali, pretože by sa zbavili tlaku od občanov na dotovanie odpadov.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Vzdelávame verejnosť aj výrobcov, svojim klientom bonusovo poskytujeme aj poradňu, vysvetľuje Ľubica Vargová.

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s plnením podmienok pre cezhraničný pohyb odpadu? Tému rieši článok Sylvie Berovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.