NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Barometer Odpady-Portal.sk

Považujete za vážny problém absenciu krajských a okresných (obvodných) programov odpadového hospodárstva na roky 2006-2010?

Barometer Odpady-Portal.sk

Odborníkom, manažérom a ďalším expertom pôsobiacim v odpadovom hospodárstve SR sme položili otázku:

ANKETA: Považujete za vážny problém absenciu krajských a okresných (obvodných) programov odpadového hospodárstva na roky 2006-2010?

Ľubomír Augustín,
konateľ, Tanzer Consulting, s.r.o.

ÁNO
Považujem to za vážne zlyhanie štátu obmedzujúce regionálny rozvoj odpadového hospodárstva a za vážnu prekážku kompatibility POH SR s politikami jednotlivých krajov. Takýto stav je napr. v Českej republike alebo iných krajinách EÚ nepredstaviteľný.

Oliver Čelko,
výkonný riaditeľ, EKOLAMP

ÁNO

Ondrej Hreha,
konateľ, ENVI-TRADE, s.r.o.


NIE
Nie, v stave akom sa odpadové hospodárstvo momentálne nachádza, by nič neriešiace cieľe a opatrenia POH, spôsobom ako boli nastavené doteraz, znamenali len znechutenie aj tých posledných, ktorý ešte niečo robia pre ochranu ŽP. Chýba celková jasná koncepcia štátnej politiky v odpadovom hospodárstve a rozumné nastavenie kritérií na ich dosiahnutie.Myslím že by už bolo načase.

Radovan Kazda,
editor Odpady-Portal.sk

NIE
Program odpadového hospodárstva nemá dostatočnú právnu silu, jeho neplnenie nemožno vymáhať ani sankcionovať a skúsenosť nasvedčuje, že práve z týchto dôvodov nie je dodržiavaný. Plánovanie podielov zhodnocovania a zneškodňovania odpadov je v podstate kontraproduktívne, nakoľko podmienky na trhu sa neustále menia a mení sa i legislatívne prostredie v jednotlivých komoditách. Účinnosť legislatívnych a ekonomických nástrojov netreba hodnotiť podľa plánu, ale porovnávaním s inými krajinami v únii, resp. krajinami (alebo regiónmi) s podobnými ekonomickými a demografickými podmienkami.

Magdaléna Krajčiová,
referát odpadového hospodárstva magistrátu hlavného mesta Bratislava

ÁNO

Daniel Lešinský,
CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy

ÁNO
Minimálne ako nadradené dokumenty obecných POH sú podľa môjho názoru pre úspešnú komunálnu odpadovú politiku, tvorbu realistických rozpočtov obcí pre OH, prípadne projektovú činnosť samosprávy často kľúčový, motivujúci element na podporu pozitívneho posunu vpred.

Pavol Takáč,
CENVIS – Centrum environmentálnych služieb, s.r.o.

ÁNO
Považujem to za vážny problém, svedčiaci skôr o nezodpovednosti a nekompetentnosti štátu. No je potrebné tiež dodať, že obsah POH (krajských, obecných, no aj POH pôvodcov odpadov) musí vychádzať z POH SR (resp. nesmú byť v rozpore), ktorého aktuálnosť končí v r. 2010, takže POH vydávané štátnym orgánom je vzhľadom na dĺžku procesu prípravy a následné súvislosti (dopad na obecné POH a POH pôvodcov) v tejto chvíli možno aj zbytočné robiť. Zároveň poukazujem aj na nesprávnosť položenej otázky, nakoľko v súčasnosti POH na úrovni miestnej štátnej správy sú oprávnené vydávať len krajské úrady.

Cieľom týchto ankiet je dosiahnuť reprezentatívny prieskum názorov odbornej verejnosti na súčasné problémy manažmentu odpadového hospodárstva v SR. v prípade, že máte záujem účastniť sa ankety, prosíme, zašlite nám informácie o sebe a spoločnosti (príp. inštitúcie), v ktorej pôsobíte, na e-mailovú adresu info@odpady-portal.sk. Taktiež privítame Vaše námety na ďalšie anketové otázky.


Diskusia (1)

  1. Ing. Daniel Polák08.12.2009 (09:14)

    Dobry den, pan Kazda napisal, ze plnenie POH nemozno vymahat ani sankcionovat. Neviem ako to myslel, ale neplnenie POH (min. zaveznej casti) je, aj vzdy bolo sankcionovatelne. Suhlasim s nazorom, ze sa jedna o zlyhanie statu, ale na druhej strane minimalne POH povodcov odpadu boli absolutne zbytocne dokumenty, ktore v skutocnosti nic neriesili. 

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.