NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Hornonitrianske bane a Elektrárne Nováky vstupujú na trh zhodnocovania odpadov

Najvyšší predstavitelia Hornonitrianskych baní a Slovenských elektrární podpísali zmluvu o budúcej spolupráci pri výrobe tepla. Bane dodávali pre novácke elektrárne uhlie, po novom už budú obchodovať aj s obnoviteľnými zdrojmi, konkrétne biomasou. Informoval o tom denník Sme.

Hornonitrianske bane a Elektrárne Nováky vstupujú na trh zhodnocovania odpadov

  • Téma
  • 12.02.2011
  • redakcia
Podľa Sme plánuje Elektráreň Nováky do štyroch rokov odstaviť dva bloky na výrobu elektrickej energie z uhlia. ktoré už nebudú spĺňať podmienky emisných limitov. Nahradiť ich má konvenčný blok na biomasu a turbogenerátor na komunálny odpad. Biomasu budú elektrárňam dovážať aj bane. Tie začínajú experimentovať s pestovaním rýchlorastúcich drevín. Predpokladaná investícia by mala dosiahnuť sto miliónov eur.

Elektrárne NovákyZávod Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch sa nachádza v blízkosti Nováckych uhoľných baní a Nováckych chemických závodov v okrese Prievidza. Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany ako aj pre priemyselné a iné organizácie a pary pre dodávku tepla okolitým priemyselným podnikom. (Zdroj: http://www.seas.sk/)

Hlavnou činnosťou akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza je produkcia hnedého uhlia. V roku 2009 sa na slovenskom trhu predalo celkom 3,1 mil. ton hnedého uhlia. Hornonitrianske bane Prievidza, ako rozhodujúci slovenský výrobca hnedého uhlia, expedovali svojim odberateľom 2,25 mil. ton uhlia. Na celkovom predaji uhlia v rámci Slovenska sa podieľali 72% a na predaji uhlia slovenskými producentmi 88%. (Zdroj: http://www.hbp.sk/)

Predstavitelia Hornonitrianskych baní a Slovenských elektrární sa tento týždeň zúčastnili aj diskusného fóra EE CLUB: Energetické zhodnocovanie odpadov, ktoré sa uskutočnilo 8. februára 2011 v Bratislave.

Foto - zdroj: Slovenské elektrárne


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Veľa hráčov na malom trhu. Vypukne „vojna“ o opotrebované pneumatiky?

Veľa hráčov na malom trhu. Vypukne „vojna“ o opotrebované pneumatiky?

V roku 2011 vzniklo na Slovensku zhruba 28 000 ton opotrebovaných pneumatík. Tohto roku by to mohlo byť o 500 ton viac. Celková vybudovaná recyklačná kapacita na túto komoditu je však až približne 48 000 ton ročne. Cementárne sú schopné prijať na spoluspaľovanie ďalších 45 000 ton. Takéto čísla odhaduje Recyklačný fond vo svojej nedávno zverejnenej správe.

10 faktov o plaste a plastovom odpade, ktoré ste možno nevedeli

10 faktov o plaste a plastovom odpade, ktoré ste možno nevedeli

Vedeli ste, že existujú len dva materiály, ktorých ľudstvo vyrobilo viac ako plastov? Alebo že celofán medzi plasty nepatrí? Vyskúšajte, koľkokrát z desiatich prípadov vás plasty a plastový odpad prekvapia.

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

Použité palety nemusia nevyhnutne skončiť ako palivo, či materiál na drevotriesku. Pozrite si výber jednoduchých nápadov pre začiatočníkov, vďaka ktorým pre ne môžete nájsť ďalšie využitie.