NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Barometer: Zlúčenie zákonov o odpadoch a o obaloch do jedného zákona

Ministerstvo životného prostredia finišuje v týchto týždňoch s prípravou nového zákona o odpadoch. V tejto súvislosti sme odborníkom, manažérom a ďalším expertom pôsobiacim v odpadovom hospodárstve SR položili otázku, či by považovali za správne, ak aby sa zlúčili zákony o odpadoch a o obaloch do jedného zákona. Respondenti sa v tejto otázke v názoroch výrazne líšia.

Barometer: Zlúčenie zákonov o odpadoch a o obaloch do jedného zákona

Otázka: Považujete za správne, aby sa zlúčili zákony o odpadoch a o obaloch do jedného zákona?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
AnketaBarometer

Diskusia (1)

 1. Marek Hrabčák09.06.2011 (08:20)
  Pomerne zaujímavé rozdielne názory  verejnosti na problém jednotného zákona pre Odpady aj Obaly zrejme súvisí s hlbším terminologickým problémom.
  Kam zaradiť obaly ? - sú tovarom (surovinou) alebo odpadom? Pripomínam, že dodnes na úrovni EU legislatívy nepoznáme tzv. DRUHOTNE SUROVINY". A čo vratné obaly ? Existujú názory, podporené aj rozhodnutim  ESD (známy prípad z Talinaska o železnom šrote, ktorý je odpadom a nie surovinou), že odpad nie je tovarom - vid § 18 odst. 12 zakona 223/2001 Z.z..
  Alebo výkladove oznámenie KOM(2007)59 o odpade a vedľajších produktoch. Nakoniec tomu nepriamo nasvedčuje aj rozdelenie do tzv. farebných zoznamov pre cezhraničnú prepravu odpadov. Existuje právny názor, že ak by bol odpad tovarom s voľným pohybom v rámci EU, nepotrebujeme takéto zelené či červené zoznamy.
  Nakoniec, v nedávnom období aj EK konečne prijala nariadenie, kedy železný odpad už nie je odpadom. Smernica 98/2008 jasne hovori o "konci odpadu" a procese, ktorý k tomu vedie. Odpad sa nestáva automaticky tovarom (či surovinou). Nie každá škvára je VEP !

  O to viac prekvapuje napr vyjadrenie zástupcu ZCPP: "Vyzbieraný starý papier odoberajú a vyvážajú ho do zahraničia - robia tak v súlade s voľným pohybom tovaru, pretože papier je tovar a obchod s ním nepodlieha obmedzeniam " (8. června 2011 | PAPER LIFE)
  Tak neviem, či máme dostatočne jasno aj v našej odbornej komunite, čo je ODPADOM  a čo TOVAROM ? A kam potom zaradíme OBALY ???

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.