NATUR-PACK

Praha chce spaľovať takmer všetok komunálny odpad

Praha bude takmer všetok zmesový komunálny odpad spaľovať v Malešiciach. Spaľovňa odpad premení na teplo a energiu, ktoré by mali stačiť pre zásobovanie asi 20 tisíc pražských domácností. O zámere mestskej rady informoval v piatok námestník primátora Karel Březina (ČSSD), ktorý má rade predložiť návrh dodatku k zmluve s Pražskými službami, ktoré s komunálnym odpadom v hlavnom meste nakladajú. Informovala o tom ČTK.

Praha chce spaľovať takmer všetok komunálny odpad

Ilustračné foto © Dreamstime.com

Podľa Březinu by mal byť v podstate všetok spálitešný komunálny odpad energeticky využiteľný. Mesto predpokladá, že Pražania tohto roku vyprodukujú 272.000 ton komunálneho odpadu, z ktorého by sa malo spáliť 255.000 ton.

Podľa Březinu spočívajú dôvody tohto rozhodnutia najmä vo zvýšení cien za uloženie odpadu na skládke v Ďáblicích a vo výrobe energie a tepla. Pražské služby totiž vlani dokončili výstavbu kogeneračnej jednotky v Malešicach, ktorá je ročne schopná spracovat asi 300.000 ton odpadu. Získanú energiu chcú následne umiestniť na trh.


Diskusia(0)