NATUR-PACK

Poľské mestá investujú do odpadového hospodárstva

Štetín je ďalším poľským mestom, ktoré ohlásilo masívne investície do odpadového hospodárstva. Po Krakove, Bydgoszczi a Białystoku, ktoré oznámili tendre v celkovej sumárnej výške 1,6 miliárd zlotých (cca 365 mil. eur) na výstavbu spaľovní odpadov, Štetín v auguste ohlásil podobnú investíciu do spaľovne odpadov, ktorá by mala byť spustená do roku 2015, informuje poľský magazín Puls Biznesu.

Poľské mestá investujú do odpadového hospodárstva

Spaľovňa odpadov v Berlíne
Ilustračné foto © Flickr.com

Štetínska investícia by mala stáť cca 110 mil. eur, 58,2 mil. eur by malo by byť podporené z EÚ, zvyšok vkladom mesta. Tomasz Lachowicz, prezident firmy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów (Zuo), ktorá firma bola prizvaná do projektu, povedal, že zvažujú aj iné možnosti financovania, vrátane dlhopisov, úveru alebo pôžičky z Národného fondu na ochranu životného prostredia a vodného hospodárstva. Nevylučujú tiež kombináciu rôznych zdrojov.

Ešte predtým mesto uvažovalo aj o súkromno-verejnom partnerstve na financovanie spaľovne (tzv. PPP projekty - pozn. red.), neskôr však od tohto zámeru ustúpilo. Financovanie spaľovne cez PPP projekty má v zámere napríklad Poznať, uvádza Puls Biznesu.


Spaľovne na Odpady-portal.sk


Lachowicz očakáva, že spaľovňa začne prinášať zisk od roku 2016 a mala by mať dostatočné príjmy na zaplatenie svojich záväzkov. Spaľovňa by mala vyrásť v časti Ostrow Grabowski, čo je starý riečny ostrov v Štetíne. Dodávateľské firmy mohli podať ponuky do tendra do minulého týždňa.


Diskusia(0)