NATUR-PACK

FÚRA s ďalšou pokutou

Za porušenie zákona o odpadoch udelili inšpektori ministerstva životného prostredia v tomto roku vôbec najvyššiu pokutu v sume 16 590 eur, pre spoločnosť FÚRA s.r.o. Rozhodnutie o pokute je už právoplatné. O pokute informovalo MŽP SR.

FÚRA s ďalšou pokutou

© Photobucket.com

Napriek tomu, že skládka odpadu v obci Petrovany bola oficiálne uzavretá ešte 30. októbra 2007, inšpektori ŽP tam pri kontrole na začiatku roku 2010 zistili čerstvo navozený odpad. Išlo o viac ako 2 090 ton odpadu. Spoločnosť FÚRA tým porušila zákon o odpadoch.

Dopustila sa však aj iného porušenia zákona. Ako správca skládky totiž ani na základe viacnásobného vyžiadania nepredložila inšpektorom príslušnú dokumentáciu a neposkytla im pravdivé a úplné informácie týkajúce sa nakladania s odpadmi na skládke. Inšpektorom sťažovala objasňovanie nelegálneho uloženia odpadu na skládku aj prístupom ku kontrole - napríklad nepreberaním pošty, ignorovaním žiadostí inšpektorátu, predložením prevádzkového denníka s neúplnými, resp. nepravdivými údajmi a pod. V dôsledku toho trvala kontrola až 10 mesiacov.


Odpady-portal.sk (01.11.2011): FÚRA chce rozširovať skládku pri Kráľovskom Chlmci
Odpady-portal.sk (24.08.2011): Fúra dostala pokutu za nedodržanie IPKZ


Spoločnosť tým porušila povinnosti držiteľa odpadu, podľa ktorých je držiteľ odpadu povinný umožniť štátnemu dozoru prístup do stavieb, priestorov a zariadení a na ich vyžiadanie predložiť dokumentáciu a poskytnúť pravdivé a úplné informácie.

Za tieto porušenia zákona Inšpektorát životného prostredia v Košiciach ako prvostupňový orgán, ktorý vykonával kontrolu uložil spoločnosti FÚRA pokutu vo výške 16 590 eur. Voči tomuto rozhodnutiu sa spoločnosť odvolala. Odvolací orgán - ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ale rozhodol, že uložená pokuta zodpovedá závažnosti a času protiprávneho konania a odvolaniu spoločnosti nevyhovel.


Diskusia(1)