Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Auto bez odpadu?

Po reportáži u spracovateľa pneumatík Dron-Sklady spred mesiaca sme sa rozhodli pokračovať návštevou ďalšieho minuloročného víťaza ceny Zlatý mravec, tentoraz v kategórii "Firemné odpadové hospodárstvo". Trnavská automobilka PCA Slovakia, s.r.o. ju získala za projekt efektívneho odpadového hospodárstva v automobilovom priemysle.

Auto bez odpadu?

Ladislav Halász

PSA Peugeot Citroën Slovakia v Trnave je technologicky najnovším závodom v skupine PSA Peugeot Citroën. V júni 2006 sa rozbehla výroba modelu Peugeot 207, v prvom štvrťroku 2009 prišla na trh novinka Citroën C3 Picasso, ktorá sa vyrába výhradne na Slovensku. Denne automobilka vyrobí v dvoch pracovných zmenách takmer 900 automobilov, počet zamestnancov sa pohybuje na úrovni 3 000 ľudí. V roku 2009 opustilo výrobné pásy takmer 205 000 vozidiel. V súčasnosti sa pripravuje na spustenie do výroby novinka Peugeot 208 a spustenie tretej pracovnej zmeny, pre ktorú vytvorí 800 pracovných miest.

Odpady podľa hierarchie

Firma sa rozhodla zamerať sa na nakladanie s odpadom striktne podľa hierarchie, ktorú presadzuje Európska únia. Výsledkom je, že od začiatku výroby v roku 2006 dosiahla slovenská PSA až sedemdesiatpercentné zníženie produkcie odpadov. V prepočte na vyrobený automobil je to zníženie z 69 na 17 kg na jedno vozidlo, s výnimkou kovových odpadov, ktoré sa do tejto bilancie nezapočítavajú. Zároveň PSA zvýšila podiel zhodnotených odpadov, pričom materiálové zhodnotenie dosiahlo minulý rok 60 percent a energetické 30 percent.

Centrálny sklad odpadov

To sú čísla, ktoré zvyknú pre dobrý obraz firmy znamenať veľmi veľa. Vývoj v tejto oblasti reflektuje snahy Európskej únie veľmi rýchlo. Environmentálne regulácie sú jednou z najsilnejších politík vlád po celom svete najmä preto, lebo vlády vycítili, že široká verejnosť je ochotná zakúpiť si aj drahšie služby, pokiaľ sú ekologické v zmysle verejnosťou akceptovaných kritérií.

Investície do takýchto riešení sa preto ukazujú byť pre veľkých výrobcov celkom prirodzenou reakciou. Pre mnohé priemyselné podniky je navyše výhodou, že produkujú odpad, ktorý nie je potrebné triediť s vysokými nákladmi na to, aby sa z neho stal bonitný tovar na materiálové zhodnotenie.

Takéto podniky majú pre dosiahnutie výborných výsledkov v zhodnocovaní odpadov náskok, ktorý daný povahou ich výrobného programu. Napokon, o tom sme mali možnosť presvedčiť sa i v trnavskej automobilke.

Odpadový plast

Triedenie a odvoz

Základ separovania zberu v našej spoločnosti je v každej výrobnej hale rovnaký. Odpad sa triedi priamo namieste jeho vzniku“, objasňuje Ing. Ladislav Halász, PhD., ktorý je našim sprievodcom počas popoludnia stráveného v automobilke. Ladislav Halász zodpovedá v spoločnosti za dodržiavanie požiadaviek v oblasti životného prostredia, stanovených prísnou európskou legislatívou. Pred nástupom do PSA v roku 2004 pôsobil deväť rokov v spoločnostiach Duslo, a.s., Šaľa a neskôr vo VUCHT a.s., ktorá v roku 2002 prevzala kapacity Dusla v oblasti výskumu, vývoja a podpory predaja. Tridsaťdeväťročný odborník na odpady je absolventom VUT v Brne so špecializáciou na ekologické spracovanie priemyselného odpadu, doktorandúru v odbore Chémia a technológia životného prostredia ukončil na STU v Bratislave.

Obaly

Triedenie a zber odpadu

Triedenie odpadu teda prebieha už priamo pri jeho vzniku. V každej hale vidíme pozdĺž liniek rozmiestnené stojany so 120 litrovými vrecami, do ktorých rozdeľujú všetok odpad – najmä množstvo plastových ochranných „štupľov“ a obalov z montovaných súčiastok. Toto triedenie vykonáva priamo zamestnanec pri linke, ktorý vrecia po naplnení zviaže a vloží do klasického 1200 litrového plastového kontajneru. Tieto kontajnery s naplnenými vrecami, sa spájajú za sebou do „vláčika“ a takto sa presúvajú povýrobnej hale.

Kontajnery ťahá elektrický vozík, jeden z množstva, aké v rýchlom tempe kmitajú po hale. Tento však ťahá za sebou tri kontajnery, ktoré sú upravené o spodné kolieska a páky na vzájomné zapojenie. Na určenom mieste v hale sa potom odpad znovu prekladá do kovových kontajnerov s objemom 1–3 m3, určených na prevoz odpadov v exteriéri.

Kompostovisko

Odpad vznikajúci v menšom objeme sa následne presúva do centrálneho skladu odpadov, ktorý sa nachádza v areáli podniku. V ňom sa odpad ukladá do veľkých kontajnerov o objeme 20-30 m3 a následne distribuuje spracovateľovi“, objasňuje Ladislav Halász.

Pre obaly ako je kartón, ktorý v montáži vzniká v pomerne veľkom množstve, je inštalovaný lisovací kontajner. Výstupný zlisovaný kartón je distribuovaný preč bez ukladania v centrálnom sklade odpadov.

Nebezpečný odpad

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. OZV ENVI - PAK a upozorňuje na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v apríli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Vo vybavení by nemal chýbať ani lis, ktorý zmenší objem odpadu. Myslieť treba aj na špeciálne nádoby a záchytné vane pre nebezpečné látky.