NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Separovanie podľa Žiaru

Technické služby - Žiar nad Hronom, a.s. je mladá spoločnosť pôsobiaca na trhu s odpadmi, ale aktivity Žiaru v oblasti separovaného zberu sú na Slovensku známe už zopár rokov. Už v roku 2008 získalo mesto Žiar nad Hronom ocenenie Zlatý mravec v kategórii Komunálne odpadové hospodárstvo. Minulý rok toto ocenenie obdržala práve žiarska akciovka.

Separovanie podľa Žiaru

Zuzana Gallová

O stretnutie sme požiadali Zuzanu Gallovú, riaditeľku spoločnosti. Zuzana Gallová pred príchodom do Technických služieb v roku 2010 pôsobila dva roky na Mestskom úrade v Žiari, kde mala na starosti práve problematiku nakladania s odpadmi. Predtým pôsobila v rôznych iných oblastiach, ktoré s odpadmi nesúviseli. Od roku 2008 však patrí k „motorom“ aktivít na poli separovania zberu v Žiari nad Hronom. V rozhovore sa preto celkom prirodzene prelínali aktivity mesta i jej súčasného zamestnávateľa.

Od eseročky k akciovke

Odpadové hospodárstvo v Žiari nad Hronom sa vyznačuje viacerými špecifikami. Jedným z nich je to, že v meste pôsobia dve spoločnosti s rovnakým názvom – Technické služby. Jedna je eseročkou mesta a na starosti má predovšetkým údržbu komunikácií a zelene, správu športovísk a iných mestských aktív. Akciovka, ktorej šéfuje Zuzana Gallová, vznikla v roku 2009 transformáciou služieb mesta.

Mestská eseročka predtým zabezpečovala pre mesto širokú škálu činností: okrem nakladania s odpadmi aj údržbu zelene a komunikácií, správu bytového fondu a iných aktív mesta. Vzhľadom na rôznorodú skladbu činnosti, ktoré TS ŽH, s.r.o. vykonávali, nebolo podľa Zuzany Gallovej možné koncentrovať sa na oblasť odpadového hospodárstva v takom rozsahu a takej kvalite, ako si to daná oblasť a sprísňujúca sa legislatíva v tej dobe vyžadovala. „Zároveň spoločnosť nedisponovala dostatkom finančných zdrojov, aby bez vstupu strategického partnera bola schopná zainvestovať do obstarania skládkovacích kapacít a do modernizácie mechanizmov a zariadení na nakladanie s odpadom.“, vysvetľuje Zuzana Gallová.

Dotrieďovacia linka

Dva roky jeho predstavitelia komunikovali s veľkými odpadovými spoločnosťami. Jednou z podmienok mesta bolo pokračovanie v množstvovom systéme zberu a separácii „zadarmo“, teda tak, aby cena bola premietnutá do komunálneho odpadu.

Podľa Zuzany Gallovej boli rokovania dosť náročné, čo bolo spôsobené viacerými reáliami odpadového hospodárstva v meste. Mesto napríklad nevlastnilo žiadnu skládku. V súčasnosti sa využívajú skládky firmy Bzenex BMP (vl. Marius Pedersen a obec Bzenica) a firmy ZSNP SPO, s.r.o. Zložitosti transformácie pridával fakt, že mesto je poberateľom prostriedkov zo štrukturálnych fondov na rôzne projekty, ktoré musia ostať vo vlastníctve mesta. Technické služby navyše potrebovali investície do techniky a do vlastnej skládky odpadov, ktorú mesto v tom čase začalo pripravovať.

Investorom sa napokon stala bratislavská spoločnosť Tatra Real, a.s., ktorá získala vo firme 90 percentný podiel. Zvyšných desať percent vlastní mestská eseročka Technické služby.

Tatra Real sa venuje najmä oblasti developmentu a trhu s nehnuteľnosťami. V odpadovom trhu je to jej ojedinelá akvizícia. Firma však v tom čase už mala odkúpené pozemky pod Technickými službami so zámerom realizovania inej investície. Napokon sa rozhodla pre tento projekt.

Separovaný odpad na výstupe

Projekty

Výsledkom majetkovej spoluúčasti mesta v akciovke je úzka spolupráca s mestom, ktoré je jej hlavným obchodným partnerom.

Samotné Mesto Žiar nad Hronom je v oblasti odpadov veľmi aktívne, v súčasnosti realizuje tri veľké projekty zo štrukturálnych fondov: centrum zhodnocovania odpadov (projektový rozpočet 19 mil. eur), uzatvorenie a rekultivácia skládky v Horných Opatovciach (3,77 mil. eur, náklady však budú podľa riaditeľky napokon oveľa nižšie) a už ukončený projekt intenzifikácie separovaného zberu (3,1 mil. eur).

Pri zrekultivovanej skládke plánujú Technické služby vybudovať vlastnú kazetu, ktorá by mohla byť dokončená už koncom tohto roku. Očakávajú od toho zníženie nákladov na skládkovanie.

MBÚ/MBT

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spracovali príručku pre výrobcov. Rieši dizajn obalov a recykláciu

Spracovali príručku pre výrobcov. Rieši dizajn obalov a recykláciu

Výrobcovia sa kvôli prísnejším environmentálnym požiadavkám musia zamerať na dizajn obalov, vysvetľuje expertka OZV NATUR-PACK.

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. OZV ENVI - PAK a upozorňuje na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v apríli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.