Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

O čítaní a porozumení

Písmo urýchľuje príjem informácií a schopnosť čítať bola predpokladom, vďaka ktorému písmo vzniklo. Schopnosť porozumieť čítanému podmienkou nebola. Naopak, existujú prípady, kedy autori písaného dúfajú, že čitateľ textu neporozumie. Tlačové správy Európskej komisie bývajú presne tým prípadom.

O čítaní a porozumení

  • Téma
  • 15.04.2012
  • Radovan Kazda, vydavateľ
Obvykle stačí prečítať si nadpisy a hneď vieme, na čom nie sme. Aby bolo jasné, autor týchto riadkov sleduje nielen nadpisy, ale aj celé správy Európskej komisie. Je to jeho práca. „Odpad – rýchla cesta k vytváraniu pracovných miest a znižovaniu nákladov“, znie tlačová správa komisie z 13. januára.

Na nadpis celkom dobré. Dlhé a heslovité, na otrundženie mysle akurát. Odpad vraj vytvára pracovné miesta, stačí dodržiavať regulácie EÚ, tvrdí správa. Pochopiteľne, že nevytvára. Dva a dva sú štyri. Vláda najprv vezme peniaze daňovým poplatníkom, alebo im vnúti nejaký iný povinný nákup (v tomto prípade si musia kúpiť služby separovania odpadu), čím hneď na začiatku zruší pracovné miesta, ktoré by vznikli, ak by tie peniaze ostali daňovým poplatníkom. Ale stačí tento krok jemne zamlčať a výstup je v poriadku. Zmocnili sme sa peňazí a použili sme ich. Vytvorili sme pracovné miesta.

Potom citát eurokomisára, ktorý patrí na druhý odstavec správy a nikam inam. Zabrániť, zvýšiť, zlepšiť, podporiť, vytvoriť, dodržiavať, lacnejšie a znížiť. Tlačová správa bez citátu by nenaplnila kvórum optimizmu. Citát najvyššieho predstaviteľa je čosi ako záruka dôvery. Podobnou garanciou, ako bolo označiť na nedávnom plese odpadového hospodárstva za exkluzívneho partnerstva nemeckú automobilovú značku. Človek aj zabudne, že prvou cenou v tombole nie je auto, ale len možnosť povoziť sa v ňom.

No a samozrejme úspory, šetrenia, cnostný život. Svet by šliapal ako hodinky, aj odpady by sme separovali viac, keby nebolo toho, „ktorého meno sa nemá hovoriť“. Ten je vinovatý za to, že ceny za skládkovanie sú – dámy odpustia – nižšie, než napríklad recyklovanie. Tento Luciferov poskok, volá sa TRH, to robí veľmi zákerne. „Ceny nezodpovedajú skutočným nákladom na zneškodnenie odpadu“, odhaľuje v správe komisia. Nehoráznosť.

Nemôžeme si predsa dovoliť, aby skutočné náklady tovaru posudzoval spotrebiteľ prostredníctvom ceny výrobku. Skutočné náklady sú predsa iné a občan ich nemôže posúdiť, lebo nemá čas, hrdlačí celé dni u zamestnávateľov, ktorí nemajú zľutovanie pre skutočnú cenu. Tú dokáže zaistiť iba vláda. Dobrá vláda. Teda, konkrétne máme na mysli veľkú a centralizovanú vládu. Pokiaľ možno takú, ktorá nie je vyrušovaná voľbami. Napríklad Európska komisia.

Takže výsledkom správy je takáto vec, vážení: ak naozaj, ale skutočne naozaj chcete ušetriť prírodu a k tomu aj vašich pár ťažko zarobených peniažkov, a zároveň chcete, aby Európska komisia vytvorila pracovné miesta pre nás všetkých (no nech sa len ozvú krvilačné beštie, ktoré nechcú, aby vláda vytvárala pracovné miesta!), tak potom musíte z vašich bubákov prispieť daňou za zneškodňovanie odpadu. A prispieť aj na úradníkov Európskej environmentálnej agentúry, lebo oni to musia všetko sledovať a hodnotiť. A je to vonku. Fuk.

Koniec hlásenia o jednej správe Európskej komisie.

(Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, január 2012)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zmeny v novom zákone o odpadoch pre kovový odpad

Zmeny v novom zákone o odpadoch pre kovový odpad

Novinkami sú aj bezhotovostné platby, zrážková daň či povinné zhromažďovanie odpadu na sedem dní.

V Starej Turej stavajú na postupných odpadových krokoch

V Starej Turej stavajú na postupných odpadových krokoch

Aj mestský podnik môže v odpadoch dosahovať zaujímavé výsledky. Článok vyšiel v roku 2012 v mesačníku Odpadové hospodárstvo.

Čo patrí a čo nepatrí do papiera

Čo patrí a čo nepatrí do papiera

Do zberných nádob na papier nepatria tetrapaky ani papierový obal z desiaty.