NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

Použité palety nemusia nevyhnutne skončiť ako palivo, či materiál na drevotriesku. Pozrite si výber jednoduchých nápadov pre začiatočníkov, vďaka ktorým pre ne môžete nájsť ďalšie využitie.

10 najlepších nápadov na upcykláciu starých paliet

Foto: Pixabay

  • Téma |  29.11.2018 |  ZuZ

DYI (Do It Yourself), či “Urob si sám“ je v poslednom čase čoraz väčším trendom. Výroba nábytku, domácich dekorácii, či praktických predmetov z paliet je jeho súčasťou a nových nápadov na webe každodenne pribúda. Na túto módu sa dokonca zamerali aj nábytkárske dizajnové štúdiá, ktoré vytvárajú vlastné kúsky.

Či už si trúfate pustiť sa do majstrovania “na vlastnú päsť“, alebo svoju túžbu vlastniť upcyklované výrobky, ktoré pozitívne prispievajú k ochrane životného prostredia zveríte do rúk profesionálov, svojou nápaditosťou pôsobia naozaj moderne.

INISOFT

Čo je upcyklácia?

Je to spôsob tvorivého opätovného využitia vecí, pre ktoré by sme už ďalšie využitie nenašli a skončili by ako odpad. Týmto spôsobom meníme odpadové materiály, nechcené veci, či vedľajšie produkty do nových materiálov a produktov lepšej kvality a environmentálnej hodnoty. Na rozdiel od recyklácie tak do obehu dostávame lepší výrobok, než bol predtým.


Foto: Deavita.com

Mnohé DYI výrobky z paliet, ktoré nájdete na webe sú však časovo alebo technicky náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Preto sme pre Vás vybrali 10 veľmi jednoduchých nápadov, ktoré zvládne aj začiatočník, avšak na kráse či štýlovosti im to neuberá.

1. TV stolík

Jednoduchým rezom a povrchovou úpravou možno zo starých paliet vytvoriť moderný TV stolík. Jednou z jeho výhod je možstvo otvorov, cez ktoré sa dajú podľa potreby pretiahnuť káble od spotrebičov. Tí šikovnejší si ho môžu z bočných strán vylepšiť obložením, prípadne jednoduchými zásuvkami.

Foto: Palletsideas.com

2. Kvetináč

Na balkón, terasu, či do záhrady. Zabudnite na plastové kvetináče a vyrobte si jednoduchý, udržateľný kvetináč z jedinej palety. Drevo je príjemnejší materiál nielen pre oči, ale i pre samotné bylinky, či kvety.

Foto: Ihome108.com


Foto: Deirdre Avenell

3. Zostava do predsiene

Jednoduchá súprava nábytku do predsiene, ktorá nevyžaduje deailnejšie rozoberanie, ale len narezanie troch použitých paliet. Pridanými prvkami sú zrkadlo, háčiky na zavesenie a spojovací materiál.

4. Kuchynský regál

Na tento účel je vhodné použiť palety menších rozmerov, napríklad polpalety s rozmermi 800 x 600 mm. Materiálom z ďalšej palety, či dokúpeným rezivom doplníme poličky a držiaky podľa potreby.


Foto: Youtube/We Info, Olx.pl

5. Knižnica

Na podobnom princípe ako v predchádzajúcom prípade možno jednoducho vytvoriť policu na knihy a iné predmety. Knižnicu je samozrejme možné primontovať aj na stenu, pokiaľ nie je zo sadrokartónu alebo iného materiálu s nízkou pevnosťou. Nezabudnite použiť hmoždinky a skrutky s dostatočnou nosnosťou.


Foto: Pinterest.com

6. Konferenčný stolík

Konferenčný stolík možno vytvoriť odrezaním dvoch paliet na celú šírku jedného poľa aj s podperami, prípadne z dvoch polpaliet.

Na tomto príklade je vrchná časť zahustená latami z prevyšujúceho materiálu, avšak je tu možnosť zjednotenia vrchnej plochy tabuľovým sklom. Kolieska dostať v nábytkárskych obchodoch, ale aj v bežných reťazcoch s náradím a materiálom.

7. Oplotenie

Každý stavebník vie, že oplotenie nie je lacná záležitosť a aj z tohto dôvodu možno často vidieť novostavby, ktoré ostanú dlhé roky neoplotené.

Z paliet možno vyrobiť či už lacný jednoradový plot do záhradky, tak aj pevný vysoký plot na betónovom základe. Týmto spôsobom si možno pomôcť za oveľa nižšie náklady.

Foto: Pinterest.com


8. Posteľ

Azda najznámejšími DYI výrobkami z paliet sú postele, ktoré okrem dobrej vetrateľnosti matracov ponúkajú aj bonus v podobe úložného priestoru. Mnohé modely sú vyskladané tak, že nevyžadujú žiadne rezanie.

Foto: Touraine-richmond.com

Možno ich ponechať rozoberateľné, avšak kvôli lepšej stabilite je vhodné použiť spojovací materiál (napr. spojovacie platne na drevo).

Zaujímavým oživením je podsvietenie, ktoré sa dá vytvoriť napríklad z LED hadíc, ale efektne pôsobia aj obyčajné vianočné svietidlá.

Foto: Dekorozi.com

9. Kuchynský ostrov, jedálenský stôl

Kuchynský ostrov nemusí byť vždy súčasťou drahej modernej kuchyne. Vyrobiť si ho môžete za pár chvíľ zo šiestich paliet. Podobná konštrukcia poslúži rovnako dobre ako jedálenský stôl.

palety vyuzitie

Foto: s3-production.bobvila.com

Na vrchnú časť možno v prípade potreby dodatočne osadiť pracovnú dosku alebo tabuľové sklo.

Foto: Anglicanaorlu.org

10. Bazén

Aj keď pre dlhodobé využitie vyžaduje filtračné zariadenie a bazénovú chémiu, jedná sa o relatívne jednoduchú konštrukciu. Okrem samotných paliet vyžaduje zabezpečovacie popruhy s račňami a pevnú vnútornú fóliu. Vonkajší plášť môže tvoriť rákosová zástena alebo drevené obloženie.

Bazén z paliet je neporovnateľne lacnejší, než klasické bazény a oproti bazénom s nafukovacím prstencom vizuálne estetickejší. Na zimu ho možno vypustiť čerpadlom, rozobrať a uskladniť na ďalšiu sezónu. Viac o starostlivosti o bazény sa dozviete tu.

Foto: Pinterest.com

Na záver

Častým problémom nábytku z paliet býva jeho znížený užívateľský komfort, ktorý býva spôsobený nevhodnými rozmermi. Preto ak sa pustíte do jeho výroby, nezabúdajte na to, že minimálne nábytok na sedenie a stoly potrebujú mať správnu výšku. Ideálne je nastaviť ich rozmer podľa výšky ich užívateľa. V tom vám pomôže nasledujúca tabuľka.

Ergonomická tabuľka komfortných rozmerov sedadiel a stolov. Zdroj: Hajdalanek.sk

Vhodnú výšku je dobré dodržať aspoň približne vyskladaním potrebného počtu paliet, či ich narezaním na potrebný rozmer. Spresniť ju možno doložkami z ďalšieho reziva.

Palety mávajú rôzne veľkosti. Podľa počtu použití rozlišujeme palety nevratné (jednorazové), vratné (neunifikované) a výmenné (unifikované). Z poslednej kategórie sú vari najznámejšie tzv. europalety, ktorých rozmery sú jednotné, vďaka čomu je možné nábytok z nich vopred navrhnúť.

Zdroj: Wikipedia.org

Keďže sú palety vyrobené väčšinou z mäkkého dreva, na predĺženie trvanlivosti výrobkov z nich nezabúdajte na ošetrenie vhodnou náterovou látkou proti drevokaznému hmyzu a poveternostným podmienkam.


Mohlo by vás zaujímať

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky pre zákazníkov objednávajúcich si služby poskytované spoločnosťou PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.

Zakladáte kompost? Poradíme, ako kompostovať efektívne a bez zápachu

Zakladáte kompost? Poradíme, ako kompostovať efektívne a bez zápachu

Kompostovanie vám pomôže zmenšiť objem odpadu, ktorý z vašej domácnosti smeruje na skládky. Inšpirujte sa našimi tipmi na kompostovanie.