Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Foto: Energy.gov

Od roku 2009 bola postupne ukončená výroba a predaj klasických žiaroviek. Nahradili ich úsporné žiarivky a LED žiarovky, ktoré majú mnohonásobne nižšiu spotrebu a dlhšiu životnosť. Keď však doslúžia, stáva sa z nich nebezpečný elektroodpad, ktorý nepatrí do komunálneho odpadu.

Takéto osvetľovacie zariadenia patria do separovaného zberu.

Možnosti odovzdať tento elektroodpad do separovaného zberu:

  • Predajne. Ide tzv. miesta spätného odberu, teda o klasické predajne s elektrozariadeniami, alebo svetelnou technikou. V sieti týchto predajní môžete bezplatne odovzdať doslúžilé svetelné zdroje (žiarivky, LED žiarovky alebo výbojky) pri nákupe nových na výmennom základe kus za kus. Sieť týchto predajní tvorí už niekoľkotisíc obchodov, mapu nájdete napríklad tu (Facebook).

  • Zberné dvory. Tieto tzv. miesta oddeleného zberu sú prevádzkované obcami, mestami alebo špecializovanými odpadárskymi spoločnosťami. Môžete tu zadarmo odovzdávať nefunkčné osvetľovacie zariadenia bez akýchkoľvek iných podmienok a v akomkoľvek množstve. Žiarivky a LED žiarovky vám odoberie takmer každý zberný dvor.

  • Individuálny odber. Pre pôvodcov väčšieho množstva nefunkčných osvetľovacích zariadení vedia organizácie zodpovednosti výrobcu zabezpečiť odber priamo z miesta výskytu, napríklad z firmy.


Kandidáti Občianskej konzervatívnej strany


Do separovaného zberu patria:

Lineárne žiarivky. Nízkotlakové lineárne žiarivky, jednokolíkové a dvojkolíkové, lineárne žiarovky kruhové, tvaru U a indukčné.

Kompaktné žiarivky. Kompaktné žiarivky bez integrovaných predradníkov a kolíkovými päticami, kompaktné žiarivky s integrovaným elektrickým predradníkom.

Vysokotlakové a nízkotlakové výbojky. Výbojky halogenidové, ortuťové, sodíkové, zmesové, xenónové.

LED svetelné zdroje. Svetelné zdroje obsahujúce LED diódy, ktoré je možné priamo namontovať do svietidla ako náhradu za existujúce žiarovky.

Do separovaného zberu nepatria (patria do zmesového komunálneho odpadu):

Žiarovky pre všeobecné osvetlenie a halogénové žiarovky. Klasické žiarovky, iluminačné, sviečkové, dekoračné, smerové, halogénové, nízkovoltové žiarovky a halogénové žiarovky na sieťové napätie.

Obrázky: LED svietidlá – zdroj: Energy.gov
ostatné obrázky – zdroj: EKOLAMP Slovakia
Spracované z: EKOLAMP Slovakia, Odpady-portal.sk

Mohlo by vás zaujímať

V Starej Turej stavajú na postupných odpadových krokoch

V Starej Turej stavajú na postupných odpadových krokoch

Aj mestský podnik môže v odpadoch dosahovať zaujímavé výsledky. Článok vyšiel v roku 2012 v mesačníku Odpadové hospodárstvo.

Už aj Zvolen má svoje červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad.

Už aj Zvolen má svoje červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad.

Od februára je vo Zvolene k dispozícii štrnásť takýchto kontajnerov a zároveň sa stáva dvadsiatym mestom na Slovensku, v ktorom ich obyvatelia môžu využívať.

Aj firmy podnikajúce v odpadovom hospodárstve potrebujú vyriešiť upratovanie na jednom mieste

Aj firmy podnikajúce v odpadovom hospodárstve potrebujú vyriešiť upratovanie na jednom mieste

Slovenská spoločnosť Manutan je popredným dodávateľom výrobkov a riešení pre odpadové hospodárstvo priemyselných firiem alebo inštitúcií verejnej správy a samosprávy.