Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Foto: Energy.gov

  • Téma |  01.09.2019 |  (rak)

Od roku 2009 bola postupne ukončená výroba a predaj klasických žiaroviek. Nahradili ich úsporné žiarivky a LED žiarovky, ktoré majú mnohonásobne nižšiu spotrebu a dlhšiu životnosť. Keď však doslúžia, stáva sa z nich nebezpečný elektroodpad, ktorý nepatrí do komunálneho odpadu.

Takéto osvetľovacie zariadenia patria do separovaného zberu.

Možnosti odovzdať tento elektroodpad do separovaného zberu:

  • Predajne. Ide tzv. miesta spätného odberu, teda o klasické predajne s elektrozariadeniami, alebo svetelnou technikou. V sieti týchto predajní môžete bezplatne odovzdať doslúžilé svetelné zdroje (žiarivky, LED žiarovky alebo výbojky) pri nákupe nových na výmennom základe kus za kus. Sieť týchto predajní tvorí už niekoľkotisíc obchodov, mapu nájdete napríklad tu (Facebook).

  • Zberné dvory. Tieto tzv. miesta oddeleného zberu sú prevádzkované obcami, mestami alebo špecializovanými odpadárskymi spoločnosťami. Môžete tu zadarmo odovzdávať nefunkčné osvetľovacie zariadenia bez akýchkoľvek iných podmienok a v akomkoľvek množstve. Žiarivky a LED žiarovky vám odoberie takmer každý zberný dvor.

  • Individuálny odber. Pre pôvodcov väčšieho množstva nefunkčných osvetľovacích zariadení vedia organizácie zodpovednosti výrobcu zabezpečiť odber priamo z miesta výskytu, napríklad z firmy.


INISOFT


Do separovaného zberu patria:

Lineárne žiarivky. Nízkotlakové lineárne žiarivky, jednokolíkové a dvojkolíkové, lineárne žiarovky kruhové, tvaru U a indukčné.

Kompaktné žiarivky. Kompaktné žiarivky bez integrovaných predradníkov a kolíkovými päticami, kompaktné žiarivky s integrovaným elektrickým predradníkom.

Vysokotlakové a nízkotlakové výbojky. Výbojky halogenidové, ortuťové, sodíkové, zmesové, xenónové.

LED svetelné zdroje. Svetelné zdroje obsahujúce LED diódy, ktoré je možné priamo namontovať do svietidla ako náhradu za existujúce žiarovky.

Do separovaného zberu nepatria (patria do zmesového komunálneho odpadu):

Žiarovky pre všeobecné osvetlenie a halogénové žiarovky. Klasické žiarovky, iluminačné, sviečkové, dekoračné, smerové, halogénové, nízkovoltové žiarovky a halogénové žiarovky na sieťové napätie.

Obrázky: LED svietidlá – zdroj: Energy.gov
ostatné obrázky – zdroj: EKOLAMP Slovakia
Spracované z: EKOLAMP Slovakia, Odpady-portal.sk

Mohlo by vás zaujímať

Ako správne triediť odpad? Tu sú základné pravidlá (VIDEO)

Ako správne triediť odpad? Tu sú základné pravidlá (VIDEO)

Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK na dnešný Svetový deň recyklácie pripomína základné pravidlá triedenia odpadu.

Zakladáte kompost? Poradíme, ako kompostovať efektívne a bez zápachu

Zakladáte kompost? Poradíme, ako kompostovať efektívne a bez zápachu

Kompostovanie vám pomôže zmenšiť objem odpadu, ktorý z vašej domácnosti smeruje na skládky. Inšpirujte sa našimi tipmi na kompostovanie.

Ako na odstránenie starej stavby?

Ako na odstránenie starej stavby?

Ak ste kúpili alebo zdedili pozemok, na ktorom stojí starý dom a chcete ho zbúrať, čaká vás množstvo vybavovačiek. Povolenia aj likvidácia odpadu vyžadujú čas i siahnutie do peňaženky.