NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Spaľovne a syndróm NIMBY

Nestavať nikde nič je na Slovensku modlou.

Spaľovne a syndróm NIMBY

Foto: Dreamstime.com   

Zatiaľ čo okolité európske krajiny i celý svet zažívajú nebývalý boom energetického zhodnocovania odpadov, na Slovensku i v Česku je s tým zjavne problém. Syndróm, ktorý je v politologickom žargóne nazývaný ako NIMBY (skratka z anglického Not In My Back Yard, v preklade Nie v mojej záhradke), je pejoratívnym pomenovaním obyvateľov, ktorí síce nie sú proti výstavbe nejakej budovy alebo infraštruktúry, ale iba dovtedy, pokým nie je v ich blízkosti.

Pri pohľade na rozmach a vplyv environmentálneho aktivizmu v ostatnej dekáde sa pre občianske skupiny začína používať už výraz BANANA, z anglického „Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anyone“. To znamená, nestavať nič, kdekoľvek, čo je blízko čohokoľvek.

Stačí si prejsť zopár titulkov z médií, z ktorých mnohé sme reprodukovali aj v internetovom denníku Odpady-portal.sk: „Príchod investora do Nižnej Slanej rozdelil obyvateľov“, „Spaľovňa odpadov v Malých Karpatoch nebude“, „Petíciu proti spaľovaniu odpadov podpísalo 2 601 Trebišovčanov“, „AVE CZ opäť neuspela so stavbou spaľovne pri Pardubiciach“, či „Vážka zastavila spaľovňu“ (projekt v Karvinej). Podobne stroskotávajú pokusy o energetické zhodnocovanie odpadov v Plzni, snahy spoločnosti KFŠ-DELTA o umiestnenie WtE zariadenia a mnoho ďalších.

Naopak, z viacerých krajín prichádzajú iné správy: „Peking chce spaľovať 40% zmesového domového odpadu“, „EIB podporí výstavbu spaľovne v Estónsku“, „O výstavbu spaľovňe v Poznani je veľký záujem“, „Imtech získal kontrakt na výstavbu spaľovne v Poľsku“, „Poľské mestá investujú do spaľovní odpadov“.

Spaľovňa v Norfolku

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurostat: Produkcia komunálneho dopadu v EÚ v roku 2009

Eurostat: Produkcia komunálneho dopadu v EÚ v roku 2009

Eurostat zverejnil 3. marca 2011 aktualizované štatistiky o produkcii komunálneho odpadu v Európskej únii a v niektorých nečlenských krajinách únie.

Editoriál. Strašidlo súťaž

Editoriál. Strašidlo súťaž

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2013/11.

Sankcie v odpadovom hospodárstve v roku 2013

Sankcie v odpadovom hospodárstve v roku 2013

Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) urobili v minulom roku 615 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 250-tich. Za porušenie zákona o odpadoch a iných právnych predpisov uložili 174 pokút v celkovej výške 137 690 eur.