NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Barometer: Separovaný zber zadarmo?

Na fakturovaní služieb „zadarmo“ nepanuje zhoda

Barometer: Separovaný zber zadarmo?

Foto: Property&Environment s.r.o.   

Viaceré mestá a obce v SR majú so zberovými spoločnosťami (a obyvateľmi) upravené vzťahy tak, že služby nakladania so separovanými obalmi – teda najmä separovaný zber – sú vykonávané a zúčtované bezodplatne. To znamená, že náklady na separovaný zber sú zohľadnené v tržbách za nakladanie so zmesovým komunálnym odpadom.

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, či tento postup samospráv pri uzatváraní zmlúv považujú za správny. Z vyše stovky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku desiati. V názoroch sa odborníci veľmi líšili.

Otázka: Viaceré mestá a obce v SR majú so zberovými spoločnosťami (a obyvateľmi) upravené vzťahy tak, že služby nakladania so separovanými obalmi – teda najmä separovaný zber – sú vykonávané a zúčtované bezodplatne. To znamená, že náklady na separovaný zber sú zohľadnené v tržbách za nakladanie so zmesovým komunálnym odpadom. Považujete tento postup za správny?

Ľubomír Augustín, konateľ Tanzer Consulting s.r.o. – ÁNO
Separovaný zber zložiek komunálnych odpadov je súčasťou nakladania s komunálnymi odpadmi, za ktoré sú zodpovedné obce.  Náklady na tieto činnosti by však nemali mali byť pokryté výlučne z miestnych poplatkov , ale by sa na ich uhrádzaní mali výraznejšie podieľať tiež výrobcovia produktov končiacich v komunálnom odpade v rámci ich rozšírenej zodpovednosti.

Oliver Čelko, výkonný riaditeľ, EKOLAMP – ÁNO
Treba však v zmluve medzi obcou a zberovou organizáciou stanoviť jasné, sledovateľné a motivačné pravidlá pre obe strany.

Ladislav Halász, Risk Manager Etablissement, PSA Peugeot Citroën Slovakia – ÁNO

Marek Hrabčák, Geosofting, s.r.o. Prešov – ???
Právnicky ANO, ekonomicky NIE. Zmluva sa spravidla realizuje tak, že jedna strana urobí ponuku a ten, komu je ponuka určená, ju prijme (akceptuje) - Wikipedia. Z právneho pohľadu je teda všetko v poriadku.
V otvorenom trhovom hospodárstve je možné, že niektorá odpadárska spoločnosť začne ponúkať "výkupnu"cenu za vyseparované zložky druhotných surovín, čím získa konkurenčnú výhodu a tým zrejme aj viac zmlúv s mestami. Je ale otázne, či dokáže vykryť finančné straty pri kolísaní cien druhotných surovín. Tu sa naplno prejavuje schizofrénia pri definícií ODPADU: z environmentálneho pohľadu je odpadom každá vec, ktorej sa chce majiteľ zbaviť. Z ekonomického pohľadu je ale odpad len vec so ZAPORNOU trhovou hodnotou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
AnketaBarometer

Diskusia (1)

 1. Marek23.05.2012 (11:04)
  http://poprad.korzar.sme.sk/c/6386746/stary-papier-uz-nejde-na-dracku.html
  Uvedený článok poukazuje na klasické fungovanie ekonomického voľného trhu : ak je tento druh "tovaru" záujem (starý papier ako odpad), firmy ho dokážu vykupovať aj priamo pri dverách občanov resp. zameniť za iný papierenský tovar (tzv. "papierova banka"). Ak má tento "ODPAD" pre občana ekonomickú hodnotu, prestáva pre neho byť odpadom a rázom ho separuje a odkladá bokom pre najbližší výkup. Otázkou zostáva, ako sa k tomuto fenoménu postavia samosprávy (budú žalovať ako v Nemecku výkupcov že im kradnú ich komunálny odpad ?), ako občania a ako legislatíva.Zatiaľ je to na hrane. A úplne zásadná otázka - čo je lepšie pre životné prostredie ?  
  Anonymný separovaný zber dotovaný z poplatkov od občanov alebo samofinancovateľný cielený výkup druhotnej suroviny ???

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.