Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Barometer: Stiahnutie návrhu zákona o odpadoch

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, či hodnotia pozitívne stiahnutie návrhu zákona o odpadoch. Z viac ako stovky oslovených odborníkov odpovedali dvanásti.

Barometer: Stiahnutie návrhu zákona o odpadoch

Ministerstvo životného prostredia SR predložilo v polovici júla tohto roku do pripomienkového konania nový návrh zákona o odpadoch.

V utorok 14. augusta však predložený návrh zákona o odpadoch stiahlo, na základe extrémne vysokého množstva zásadných pripomienok, ktoré boli v pripomienkovom konaní doručené. Zároveň sa MŽP SR rozhodlo predložiť v skrátenom pripomienkovom konaní krátku novelu, ktorá bude riešiť iba infringementy, ktoré sú vedené voči Slovenskej republike.

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, či hodnotia pozitívne stiahnutie návrhu zákona o odpadoch. Z viac ako stovky oslovených odborníkov odpovedali dvanásti.

Respondenti vo svojich odpovediach stiahnutie návrhu zákona v drvivej väčšine odpovedí hodnotia pozitívne.

Otázka: Hodnotíte rozhodnutie ministerstva životného prostredia stiahnuť návrh zákona o odpadoch z legislatívneho procesu pozitívne?

Roman Achimský, generálny riaditeľ, OLO – ÁNO

V momentálnej situácii je to asi jediné možné riešenie.

Ľubomír Augustín, konateľ, Tanzer Consulting Slovakia – ÁNO

Takýto postup mohol byť uplatnený hneď po prijatí rámcovej smernice o odpadoch a Slovensko si mohlo ušetriť zbytočný konflikt s Európskou komisiou. Verím, že rezort bude i naďalej postupovať uvážlivo pri tvorbe odpadárskej legislatívy.

Radovan Benčík, konateľ, ECO SYSTEM – ÁNO

Oliver Čelko, výkonný riaditeľ, EKOLAMP – ÁNO

Návrh zákona potláčal rozšírenú zodpovednosť výrobcov a nemal dopracované vykonávacie predpisy.

Bernhard Hager, NH Hager Niederhuber Advokáti – ???

Na jednej strane to hodnotím negatívne, lebo ukazuje, že Slovensko robí v oblasti odpadoch len to, čo musí pod tlakom, teda že nie je schopné samostatne rozvíjať moderné odpadové hospodárstvo. Na druhej strane je pozitívne, že Slovenská republika tak aspoň splní minimálne štandardy z rámcovej smernice o odpadoch. Stiahnutý draft ešte nebol perfektný. Pochybujem však, že viac času na prerobenie povedie k lepšiemu výsledku.

Radovan Kazda, vydavateľ, PROPERTY & ENVIRONMENT – ÁNO

Návrh zákona bol v mnohých prípadoch nerealizovateľný (ako napríklad de facto zákaz skládkovania už od roku 2016), v iných realizovateľný iba s extrémnymi nákladmi pre obyvateľov, priemysel a obchod. Týka sa to napríklad zavedenia poplatkov za zneškodňovanie odpadov spaľovaním a mnohých ďalších opatrení.

Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA – ÁNO

Skôr áno, no negatívom stiahnutia je zároveň neriešenie základných problémov, ako napríklad existencia Recyklačného fondu a ďalšie.

Dušan Magula, Managing Director, Brantner Walter GmbH – ÁNO

Anna Makatúrová, technická riaditeľka, KOSIT – ÁNO

V tejto situácii je to najmúdrejší krok. Pre všetkých je však dôležité, aký spôsob  prípravy nového zákona a komunikácie s odbornou verejnosťou sa zvolí teraz. Dúfame, že to bude radikálna zmena.

Hana Nováková, generálna riaditeľka, ENVI – PAK – ÁNO

Návrh zákona o odpadoch bol podľa môjho názoru nedostatočne pripravený a to najmä z dôvodu jeho nejednoznačnosti v mnohých ustanoveniach, neprehľadnosti, ako aj absencie súvisiacich vykonávacích predpisov, pričom k veľkej časti návrhu zákona nepredchádzala spoločná odborná diskusia a absentovali aj analýzy vplyvu dopadov na jednotlivé subjekty, ktorých sa zákon o odpadoch priamo týka.

Z uvedeného dôvodu oprávnená organizácia ENVI-PAK v rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o odpadoch žiadala návrh zákona prepracovať a následne predložiť opätovne do legislatívneho procesu, preto stiahnutie návrhu zákona o odpadoch z legislatívneho procesu vítam.

Rudolf Pado, predseda a projektový manažér, OZ TATRY – NIE

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
AnketaBarometer

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Výnosy zo separácie kovov aj úspora za skládkovanie. Pražské ZEVO stavilo na úpravu škvary

Výnosy zo separácie kovov aj úspora za skládkovanie. Pražské ZEVO stavilo na úpravu škvary

Vďaka úprave škvary navýši pražské ZEVO výnosy zo separácie neželezných kovov a prispeje k úspore CO2. Proces tiež môže byť alternatívou k separovanému zvozu kovových obalov.

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje takmer bez problémov, zhodujú sa odborníci. Napriek tomu pred nami stojí niekoľko veľkých výziev.

Zisťujú, ako funguje triedený zber. Výsledky zo 100 analýz zhrnie štúdia

Zisťujú, ako funguje triedený zber. Výsledky zo 100 analýz zhrnie štúdia

Unikátna štúdia zhrnie závery zo 100 analýz triedených zložiek odpadov. Poslúžiť môže pre ministerstvo životného prostredia či samosprávy.