NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Kontinuálne určite

Slovensko je krajina plná kopcov, dolín, polí s cielene pestovanou biomasou a lesov s cielene pestovanými medveďmi. Nečudo, že vinník za neimplementovanie rámcovej smernice o odpadoch sa skrýva a nikto nevie ani to, kto to vlastne je.

Kontinuálne určite

Podľa predchádzajúceho ministra životného prostredia Józsefa Nagya zanedbalo implementáciu smernice predchádzajúce vedenie ministerstva, takže práce na novom zákone „sa začali až pri znovuzaložení ministerstva životného prostredia“, teda takmer pred 14 mesiacmi. To uviedol bývalý minister vo februári tohto roku, na sklonku svojho pôsobenia vo funkcii.

Zároveň povedal, že do konca februára bude ministerstvo „určite medializovať hlavné výstupy a naše predstavy o tom, ako má vyzerať moderný zákon o odpadoch“. To určite však určite nebolo myslené vážne, nakoľko jeho prísľub sa vzápätí rozpustil v predvolebnej kampani.

Na bobríka dodržaného slova to už nebude, ale skúsme uveriť aspoň exministrovmu tvrdeniu, že vo februári úradníci na ministerstve zákon už 14. mesiac intenzívne pripravovali.

Musela to byť naozaj veľká drina, pretože prešli ďalšie dva mesiace a nový minister Peter Žiga na svojej prvej tlačovke potvrdil, že zákon stále nie je pripravený. Osobitné uznanie mu však patrí za zachovanie kontinuity v nasadzovaní rovnakého slova, keď chce sľúbiť niečo, čo nechce dodržať. „Nový zákon bude určite predložený do medzirezortného pripomienkového konania v období mája“, uviedol vtedy nový minister.

Návrh nového zákona bol napokon zverejnený až v polovici júla, teda po devätnástich mesiacoch vysiľujúcej práce v snahe pripraviť veľdielo – teda nový zákon, ktorý nielenže implementuje smernicu, ale uskutoční doslova revolúciu, postaví svetlé zajtrajšky odpadového hospodárstva na Slovensku.

Ktovie, ako sa musí cítiť zneuznaný umelec, ktorého poldruha ročnú prácu verejnosť i odborná kritika zdrvujúco odmietne. Bez zásadných výhrad neostala skoro ani jedna podstatná regulácia. 

Minister pochopil, že prerokovať tisícosemsto pripomienok by asi zabralo dosť veľa času, zatiaľ čo voda stúpa v podobe blížiacej sa pokuty z únie. V tom momente Peter Žiga vytiahol osvedčené salto, ktoré iba pár mesiacov pred ním použil predchádzajúci minister Józef Nagy: zákon stiahol z obehu a zvalil vinu na predchádzajúce vedenie.

Takže aby sme rozumeli: v apríli minister Peter Žiga tvrdil, že dúfa, že v najbližších dňoch sa v rámci vnútrorezortného konania zákon vyčistí a následne pôjde do legislatívneho procesu. Napríklad, na margo postavenia Recyklačného fondu v návrhu nového zákona vtedy povedal, že sa potrebuje stretnúť so zamestnávateľskými zväzmi, lebo chce vedieť ich názor na riešenie Recyklačného fondu. To znamená, že v apríli chce nové vedenie ministerstva so zákonom jednoznačne pracovať.

Prešli tri mesiace a zrazu je všetko inak: zákon nie je náš, iba sme ho prevzali od predchádzajúceho vedenia, tvrdí ministerstvo. „Predchádzajúce vedenie rezortu tvrdilo, že zákon o odpadoch je kvalitný, dobre pripravený a prešiel širokou odbornou diskusiou. Preto ho rezort posunul do ďalšieho legislatívneho procesu“, tvrdí teraz rezort.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Výnosy zo separácie kovov aj úspora za skládkovanie. Pražské ZEVO stavilo na úpravu škvary

Výnosy zo separácie kovov aj úspora za skládkovanie. Pražské ZEVO stavilo na úpravu škvary

Vďaka úprave škvary navýši pražské ZEVO výnosy zo separácie neželezných kovov a prispeje k úspore CO2. Proces tiež môže byť alternatívou k separovanému zvozu kovových obalov.

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje takmer bez problémov, zhodujú sa odborníci. Napriek tomu pred nami stojí niekoľko veľkých výziev.

Zisťujú, ako funguje triedený zber. Výsledky zo 100 analýz zhrnie štúdia

Zisťujú, ako funguje triedený zber. Výsledky zo 100 analýz zhrnie štúdia

Unikátna štúdia zhrnie závery zo 100 analýz triedených zložiek odpadov. Poslúžiť môže pre ministerstvo životného prostredia či samosprávy.