Eversheds Sutherland

Modernizácia košickej spaľovne vstupuje do poslednej fázy

Od apríla do septembra budúceho roku by podľa odhadov spoločnosti KOSIT mala prebiehať skúšobná prevádzka modernizovanej spaľovne komunálneho odpadu v Košiciach. Následne by mala prebehnúť kolaudácia zariadenia a jeho uvedenie do prevádzky. Úverovo krytá investícia vo výške 27 mil. eur do modernizácie spaľovne v Kokšov Bakši pri Košiciach vstupuje do poslednej fázy.

Modernizácia košickej spaľovne vstupuje do poslednej fázy
Kosit

Spoločnosť KOSIT začala s finančne náročnou investíciou vo výške 27 mil. eur ešte koncom roku 2010. Hlavným cieľom rekonštrukcie je podľa prevádzkovateľa spaľovne zvýšenie ochrany životného prostredia a zabezpečenie trvalej udržateľnosti prevádzky spaľovne v rámci integrovaného systému nakladania s odpadom. Nainštalované sú základy pre všetky stavebné práce, kotol a nosná konštrukcia, hlavné časti linky na čistenie spalín.

Pre mesto Košice zabezpečíme ekologickú spaľovňu, ktorej systém bude spĺňať všetky environmentálne, technické a technologické parametre na úrovni dnes existujúcich špičkových technológií v Európe“ , hovorí Alvise Gerotto, generálny riaditeľ KOSIT-u. V blízkom okolí mesta nie je žiadne zariadenie na zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu, ktoré by dokázalo ponúknuť reálnu alternatívu pre odpad z mesta Košice.

Vďaka modernizácii spaľovne bude mať mesto Košice ekologicky najprijateľnejšie riešenie nakladania s komunálnym odpadom. Významným prínosom je zvýšenie energetického zhodnotenia odpadov, keďže okrem tepla pre vykurovanie spaľovňa bude vyrábať takzvanú zelenú (obnoviteľná) elektrickú energiu. Investícia prinesie bezpečnosť a stabilitu prevádzky ako aj nižšie náklady na údržbu celého zariadenia a tým prispeje aj k zveľadeniu majetku mesta.

Investičný projekt, ktorého realizácia je technologicky mimoriadne náročná, zahŕňa výstavbu kotla na výrobu pary, nové zariadenie na čistenie spalín, novú parnú turbínu o výkone 6MW na výrobu elektrickej energie, rekonštrukciu kotla K1.

Do novembra 2013 bude ešte zrealizovaná oficiálna hydraulická skúška kotla a kolaudácia PED (Smernica pre tlakové zariadenia), dodávka a montáž novej parnej turbíny a generátora (od konca roka 2012 do apríla 2013 bude prebiehať jej testovanie v Taliansku, následne dovoz turbíny na Slovensko) a elektroinštalácia vysokého a nízkeho napätia.

KONTEXT

Spoločnosť vznikla 21. februára 2001 na základe projektu mesta Košice, ktoré v roku 2000 vypísalo medzinárodný tender na predaj vlastnej spaľovne ekonomickému subjektu, ktorý mal s mestom Košice založiť spoločný podnik na zber, prepravu a zneškodnenie komunálneho odpadu, ako aj na letnú a zimnú údržbu komunikácii. Týmto sa začal realizovať investičný plán zameraný na modernizáciu a kompletizáciu systému zberu a spracovania komunálneho odpadu.

V novovytvorenej spoločnosti (KOSIT= KOSiceITalia) vlastní väčšinový podiel (61%) 4 ITALY (talianska spol.), spoločnosť Simest S.p.A (5%) a mesto Košice (34%).

KOSIT a.s. sa venuje zvozu, zberu a termickému zneškodňovaniu komunálneho odpadu. Okrem toho sa stará o zimnú a letnú údržbu komunikácií a spravuje 4 zberné dvory. Veľkú pozornosť kladie na environmentálne vzdelávanie v oblasti odpadov detí a mládeže vo svojom Centre environmentálneho vzdelávania.


Diskusia(0)