NATUR-PACK

Praha bude baliť odpad do zásoby, za 25 miliónov korún

Spoločnosť Pražské služby, v ktorej má väčšinový podiel hlavné mesto ČR, chce vybudovať balíkovaciu stanicu. Počas jarných a letných mesiacov, kedy v meste klesá spotreba tepelnej energie, má v pláne firma zmesový odpad "zabaliť" na dobu, kedy Pražania spotrebujú viac energie. Stanica by podľa riaditeľa Spaľovne Malešice Aleša Blahu mala stáť približne jeden milión eur. Informáciu priniesol ekonomický portál e15.cz.

Praha bude baliť odpad do zásoby, za 25 miliónov korún
Wikimedia
Stavať by sa malo začať v priebehu tohto alebo budúceho roka, náklady pokryjú Pražské služby, pod ktoré patrí spaľovňa ZEVO (Zariadenie na energetické využitie odpadu), zo svojho rozpočtu. Návratnosť investície Bláha odhadol na sedem rokov.

Odpadky by mali v balíkoch vydržať pol roka až rok. Pražské služby plánujú, že takto ročne zabalia 10 až 20 tisíc ton odpadu, ktorý bude skladovaný v areáli spaľovne.

Malešickú spaľovňu dokončili v roku 1998. Ročne spracuje vyše 200 tisíc ton komunálneho odpadu. Od roku 2010 má podnik kogeneračnú jednotku, ktorá vyrába elektrinu.

Pražské služby do spaľovne naďalej investujú, v roku 2010 stálo pokračovanie kogenerácie v spaľovni 230,5 mil. Kč, zariadenie spaľovne vrátane technického zhodnotenia 60,4 mil. Kč, v roku 2011 dokončenie kogenerácie 42,8 mil. Kč a ostatné zariadenia spaľovne 59,8 mil. Kč.

V roku 2012 stáli ostatné zariadenia spaľovne ďalších 8 mil. Kč. Financovanie najväčšej investície (kogeneračné jednotky) bolo zrealizované čiastočne z vlastných zdrojov a prostredníctvom cudzích zdrojov (úverom). Vyplýva to z výročnej správy za rok 2012.


Diskusia(0)