Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V Novom Meste nad Váhom triedia odpad v nových priestoroch už druhý rok

V Novom Meste nad Váhom funguje už druhý rok nový zberný dvor a technológia na triedenie odpadu, ktoré vybudovalo Mesto Nové Mesto nad Váhom. Prevádzku zabezpečujú Technické služby mesta Nové Mesto nad Váhom, ktoré sú príspevkovou organizáciou mesta. Projekt bol vybudovaný zo štrukturálnych fondov EÚ.

V Novom Meste nad Váhom triedia odpad v nových priestoroch už druhý rok

redakcia

Výstavba prevádzky bola limitovaná existujúcimi priestormi, pre ktoré bolo potrebné prispôsobiť technologické riešenie. Dvor bol budovaný v dvoch etapách, v rámci projektu modernizácie odpadového hospodárstva v meste. „Využili sme konštrukciu haly, ktorá sa následne opláštila, vybudovali sa sociálne zariadenia, sklady na nebezpečný odpad a ďalšie náležitosti,“ uviedli zástupcovia Technických služieb Nové Mesto nad Váhom.

Pre účely celého systému separovaného zberu bolo dodaných niekoľko vozidiel pre každú komoditu, traktor pre kompostáreň, vysokozdvižný vozík, teleskopický nakladač, osievač a ďalšie zariadenia.

V prevádzke je zamestnaných celkovo 15 ľudí, vrátane zabezpečenia stráženia objektu. Prevádzka funguje druhý rok. „Za prvý polrok prešlo technológiou 420 ton odpadu, teda papiera, plastu, skla, elektroodpadov a nebezpečných odpadov. K 31. augustu sme prijali už okolo 700 ton biologicky rozložiteľného odpadu, väčšinou trávy, lístia a rôznej drevnej hmoty, ktorú dovážajú občania,“ vysvetlili zástupcovia technických služieb.

Dodávateľom technológie a zariadení pre systém separovaného zberu bola spoločnosť REDOX, s.r.o. z Lučenca. Ako uviedol konateľ spoločnosti Roman Malček, riešenie projektu sa muselo vysporiadať s existujúcimi priestorovými podmienkami. „Riešenie nie je ideálne, nakoľko hala by mala mať podstatne väčší pôdorys a vráta, aby prístup odpadu mohol byť lepší, no prispôsobilo sa zámeru umiestniť triediacu linku do existujúcej haly. Existujúcej zástavbe sme sa museli prispôsobiť možno na deväťdesiat percent,“ objasnil Roman Malček.

Podľa predstaviteľov novomestských technických služieb sa v súčasnosti pripravujú priestory pre presťahovanie celej firmy do priestorov tohto nového strediska.

Exkurzia do prevádzky v Novom meste nad Váhom sa uskutočnila 2. októbra v rámci konania snemu Združenia organizácií verejných prác (ZOVP).

FOTOREPORT

Triediaca linka Technických služieb Nové Mesto nad Váhom

  

 

Kompostáreň, stredisko pre biologicky rozložiteľný odpad

 

Hala triediacej technológie

Vstupné a výstupné komodity z triedenia separovaných zložiek komunálneho odpadu

 

 

Prezentácia obslužného vozidla

  • Vozidlo MAN s nadstavbou FAUN VAROPRESS 16 v tzv. bioprevedení, prevádzkované Technickými službami Nové Mesto nad Váhom. Využitie vozidla je pre zber triedeného odpadu – sklo, papier, plasty, BRO. Bioprevedenie znamená, že vozidlo disponuje príslušenstvom potrebným k zberu BRO – utesnená nadstavba, osobitný výpustný ventil kvapalín, hygienický sterilizačný náter. Dodávateľ: REDOX, s.r.o.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2024

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 8. ročník česko-slovenskej environmentálnej konferencie, ktorá sa uskutoční v polovici apríla na Štrbskom Plese.

Potrebu udržateľného života chápe 90 % Slovákov. Úskalím môže byť strata pohodlia

Potrebu udržateľného života chápe 90 % Slovákov. Úskalím môže byť strata pohodlia

Prieskum na Slovensku mapoval postoje ľudí v súvislosti s udržateľnosťou a environmentálnymi témami.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti vo februári 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti vo februári 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť vo februári 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.