Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Po kontroverznom výberovom procese má OLO nové vedenie

Poslanci mestského zastupiteľstva včera schválili návrh, podľa ktorého sa generálnym riaditeľom spoločnosti stal Branislav Cimerman. Mesto ignorovalo odporúčania organizácie Transparency International Slovensko, ktorú pôvodne prizvalo k spolupráci.

Po kontroverznom výberovom procese má OLO nové vedenie

Branislav Cimerman (foto: redakcia, 2010)

V predstavenstve OLO tak končí súčasný generálny riaditeľ Roman Achimský, ako aj Luboš Majer, Róbert Majoroš, Ivan Medvecký, Jarmila Melichárková, Vladimír Švábík a Martin Hancák. V dozornej rade končí Milan Cerný, Ivan Kulhány, Slavomír Drozd, Marian Greksa a Jarmila Tvrdá.

Novým generálnym riaditeľom sa stal Branislav Cimerman, v predstavenstve spoločnosti budú aj Martina Cziganyiková, Tomáš Mikuš, Július Papán a Rudolf Slezák. Členmi dozornej rady sa stali Milan Cerný, Iveta Hanulíková, Radoslav Kasander, Oliver Kríž, Martin Kuruc a Peter Pilinský.

Transparency nesúhlasí

K spolupráci na výberovom procese bola prizvaná aj organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá pripravila zoznam odporúčaní a kritérií pre výber kandidátov.

Deň pred hlasovaním Transparency zverejnila správu, v ktorej výberový proces výrazne skritizovala. Mestu vyčítala politizáciu procesu ako aj to, že primátor, mestské zastupiteľstvo ani výberová komisia neprijali žiadne ďalšie formálne pravidlá pre prácu výberovej komisie.

Neboli tiež schválené kritéria pre rozhodovanie výberovej komisie na obsadenie pozícii, ktoré navrhovala Transparency, komisia si tiež nevypracovala ani žiadne vlastné pravidlá.

Proces bol poznačený aj vážnymi nedostatkami a to najmä neschválením presnejších kritérií pre výber manažérov, čo proces degradovalo najmä na „súťaž krásy“ kandidátov. Výber sprevádzali aj indície o politických dohodách v pozadí, čo znížilo dôveru verejnosti v celý proces,“ konštatuje vo svojej správe Transparency International Slovensko.

Vysoký štátny úradník s kauzami

Kritéria, ktoré navrhla Transparency pre rozhodovanie výberovej komisie na obsadenie pozícii generálnych riaditeľov mestských firiem, napokon mesto ignorovalo. Podľa týchto kritérií mali diskvalifikovať z výberového procesu takého kandidáta, na ktorého sa objavili negatívne referencie z medializovaných káuz.

Branislav Cimerman pôsobil v rokoch 2009/10 desať mesiacov ako generálny riaditeľ Sekcie kvality životného prostredia na MŽP SR. Po polročnej pauze bol od novembra 2010 jeden a pol roka štátnym tajomníkom MŽP SR.

Ako spoluzodpovedný bol médiami označovaný za dve kauzy.

Kauza štúdia

V roku 2010, v čase pôsobenie Branislava Cimermana na pozícii generálneho riaditeľa sekcie, sa médiá venovali kauze obstarávania na predraženú štúdiu za 830 tisíc eur "Analýza odpadov v SR a nakladanie s nimi".

Envirorezort vtedy navyše vypísal veľmi prísne kritériá, ktorým mohla vyhovieť iba spoločnosť ETIAM, v ktorej pôsobili bývalí štátni úradníci z ministerstva životného prostredia. Tak sa napokon aj stalo. Šéfom tímu, ktorý spracoval analýzu, bol vtedajší zamestnanec ETIAM-u Peter Gallovič.

Branislav Cimerman, ktorý bol v tom čase riaditeľom sekcie na MŽP SR, v kritériách výberu víťaza problém nevidel. „Vedel som, že sa tá súťaž robí a preberali sme to s vtedajšou šéfkou odboru. Ja som s tým problém nemal, myslím, že to bolo vyšpecifikované dosť detailne. Šité pre ETIAM? To ja vôbec tak nevnímam,“ uviedol neskôr pre Plus 7 Dní.

Kauza Čierna labuť

V roku 2011 sa médiá venovali kauze BLACK CYGNUS (čierna labuť), podľa názvu firmy, ktorá patrila medzi viacero firiem, ktorým vtedajší minister József Nagy v deň odchodu z funkcie podpísal extrémne vysoké, mnohomiliónové dotácie na viaceré podivné projekty. Paradoxom je, že hodnotiteľom, ktorý dal odporúčací posudok pre väčšinu kontroverzných projektov, bol vtedy opäť Peter Gallovič.

Branislav Cimerman, ktorý v tom čase zastával post štátneho tajomníka, s týmito dotáciami súhlasil. Potvrdil to vtedy pre TV JOJ minister József Nagy. „Samotný exminister Nagy tvrdí, že žiadosti na megadotácie podpísal preto, lebo nemal dôvod o nich pochybovať. Projekty boli totiž požehnané jeho generálnym riaditeľom sekcie enviroprojektov Kováčikom, jeho štátnym tajomníkom Cimermanom a inými odborníkmi,“ uviedla TV JOJ.

Transparentná výberová fraška

Výberový proces kritizovali okrem organizácie TIS aj viacerí poslanci mestského zastupiteľstva. Poslanec Ján Hrčka tvrdí, že poradca primátora ponúkal dvom poslancom možnosť dosadiť si svojho človeka do predstavenstva spoločnosti OLO, výmenou za podporu jeho návrhu. Dôkazom má byť nahrávka, ktorá bola poskytnutá už v apríli vyšetrovateľom a v týchto dňoch sa jej venovali aj médiá.

Poslanec Ondrej Dostál označil konanie bratislavského magistrátu pri výbere manažérov mestských firiem na frašku.

Značky
OLOsamosprávy

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X