Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Tri technológie pre predchádzanie vzniku potravinového odpadu

Téma predchádzania vzniku odpadu zaznamenáva kvôli záujmom Európskej komisie obrovský boom. Potravinový odpad patrí medzi jej priority. Málokto vie, že existujú už viaceré technológie pre predchádzanie vzniku potravinového odpadu.

Tri technológie pre predchádzanie vzniku potravinového odpadu

Potravinový odpad je obzvlášť veľkým problém v reštauráciách. Podľa amerického Natural Resources Defense Council hostia ponechávajú na tanieri nespotrebovaných asi 17 percent potravín.

Dobrou správou je, že už existujú niektoré nové technológie, ktoré môžu prevádzkovateľom týchto zariadení pomôcť v boji proti potravinovému odpadu.

1. Food Cowboy

Food Cowboy („potravinový kovboj“) využíva mobilné technológie pre bezpečné trasovanie prebytkov potravín od veľkoobchodov a reštaurácií do potravinových bánk a vývarovní.

Namiesto vyhodenia jedla na skládku tak môže smerovať miestnym charitám, ktoré poskytujú jedlo pre bezdomovcov alebo nízko iné príjmové sociálne skupiny.

Platforma využíva technológiu, ktorá umožní darcom a charitám efektívne komunikovať, sledovať potravinové dary, zaznamenávať donášku pre charitatívne organizácie, napríklad sledovať ich prevádzkové hodiny, veľkosť dodávky, kapacitu chladiarenského zariadenia atď.

Reštaurácie sa môžu zaregistrovať stiahnutím aplikácie Food Cowboy, ktorá je zadarmo, alebo sa môžu prihlásiť do on-line systému. Následne vždy, keď budú mať k dispozícii "voľné" potraviny, ktoré môžu darovať, otvoria aplikáciu a vytvoria upozornenie, ktoré oznámi charite, čo majú k dispozícii a kedy môže potravinovú zásielku vyzdvihnúť.

2. Eco-Safe Digester

Spoločnosť BioHitech America nedávno predstavila ECO-Safe digestor, ktorý znižuje množstvo potravinového odpadu na skládkach a využíva rozsiahle dáta na sledovanie a zlepšenie udržateľnosti potravinového prúdu v organizácii.

Funguje ako „mechanický žalúdok“, ktorý kombinuje teplo, vlhkosť a kyslík k tomu, aby mikroorganizmy rozložili odpad na vodu, tvrdí spoločnosť. Pripojený je ku kanalizácii. Eco-Safe Digester eliminuje potrebu zakupovať páchnuce drviče a prepravovať vzniknutý bioodpad na skládky alebo kompostárne.

Prevádzkovateľovi tiež poskytuje dáta v reálnom čase, aby vedel strategicky znížiť spotrebu potravín. Inteligentný systém identifikuje trendy a nedostatky, ktoré vedú k plytvaniu, a poskytuje jasnejší pohľad na nakladanie s odpadmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Spoločnosť EKOS PLUS pozýva na 7. ročník konferencie, ktorá je spojená s workshopom k novej stavebnej legislatíve.

Hodnotili odpadové hospodárstvo samospráv. ZOP ocenil tri slovenské mestá

Hodnotili odpadové hospodárstvo samospráv. ZOP ocenil tri slovenské mestá

Zväz odpadového priemyslu v hodnotení zohľadňoval spôsob spracovania odpadu aj ekonomickú efektivitu. Porovnali mestá s viac ako 20-tisíc obyvateľmi.

Ponúkajú spracovanie bioodpadu. Spoločnosť Zdroje Zeme má inovatívnu technológiu

Ponúkajú spracovanie bioodpadu. Spoločnosť Zdroje Zeme má inovatívnu technológiu

Projekt Biograda prevádzkujú v Hornom Jatove na západnom Slovensku.