Mikrób konzumuje hlavnú zložku plastových fliaš a oblečenia. Na rozdiel od predošlých výskumov novoobjavená baktéria nepotrebuje špeciálne podmienky a jednoducho sa kultivuje. Objav japonských vedcov môže výrazne pomôcť zredukovať plastový odpad.
Baktéria, ktorú prvýkrát objavili v blízkosti zariadenia na recykláciu plastových fliaš, dostala označenie Ideonella sakaiensis. Japonskí vedci podrobili mikroorganizmus výskumu a dospeli k záveru, že baktéria si vyvinula pár enzýmov, ktorými rozkladá polyetyléntereftalát - čiže PET. To je polymér masovo využívaný na výrobu plastov - v ročnom vyjadrení ide približne o produkciu 50 miliónov ton. Štúdiu o novoobjavenej baktérii publikoval časopis Science.
Mikróbu stačí málo
Keďže celosvetovo ľudstvo vyprodukuje každý rok viac než 300 miliónov ton plastov - a iba veľmi malá časť prechádza recykláciou - vedci už dlhšie skúmajú alternatívne riešenia. Problém, s ktorým by mohol pohnúť najnovší objav, sú predovšetkým PET fľaše, ktoré dnes končia z veľkej časti na bežných skládkach a ich rozklad je otázkou stoviek rokov.
"Možno si myslíte, že ide opäť o tú istú senzáciu, mikróby požierajúce plasty už boli vydávané na spasiteľov planéty veľakrát," komentuje výsledky štúdie Mark Lorch z University of Hull, ktorý nebol súčasťou výskumného tímu v Japonsku.
"V tomto prípade však existuje viacero dôležitých rozdielov. Predošlé výskumy pracovali s baktériami, ktoré bolo mimoriadne ťažké kultivovať a pestovať, pokým v tomto prípade baktéria umelé podmienky nepotrebuje. Vedci v podstate iba nechali PET materiál v teplom pohári s bakteriálnou kultúrou a pár ďalšími výživovými látkami. Po pár týždňoch bol všetok plast preč," pokračuje Lorch vo svojom článku.
Tvrdšie plasty, tvrdší oriešok
Ani tento nový významný objav však neznamená, že baktéria môže od tohto momentu nahradiť recykláciu. Aby sa mikroorganizmus stal naozaj užitočným v praxi, výskum bude ešte potrebovať čas. V súčasnosti má totiž baktéria problém s rozkladaním vysoko kryštalizovaných foriem PET, ktoré sú súčasťou väčšiny tvrdých plastov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.