NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Odpadové hospodárstvo v Indii prechádza komplexnou reformou

Vláda najľudnatejšej demokracie na svete pripravila balík zmien v odpadovom hospodárstve. V jednej z globálne najrýchlejšie rastúcich ekonomík sa reforma dotkne najmä pravidiel nakladania s komunálnym odpadom, biomedicínskym odpadom, použitými plastmi a elektronikou.

Odpadové hospodárstvo v Indii prechádza komplexnou reformou

Foto: Fotolia

Očakáva sa, že trh s odpadmi v Indii sa v horizonte roku 2025 dostane na úroveň 13,6 miliardy USD. Hlavné zložky odpadu, ako je tuhý komunálny odpad, elektroodpad či biomedicínsky odpad, merané zloženou ročnou mierou rastu (CAGR), by mali rásť o 7 až 10 %. To robí z Indie atraktívnu destináciu pre poskytovateľov technológií recyklácie odpadu a biznis s odpadmi ako takými.

Tuhý komunálny odpad

Nové pravidlá by mali nahradiť doterajší rámec z roku 2000. Kľúčovou zmenou je, že Indovia budú za nakladanie s odpadom na municipálnej úrovni platiť poplatky. Takáto prax bola dosiaľ ojedinelá, a hoci veľké mestá už občanov spoplatňovali, odteraz im táto právomoc bude daná zákonom a bude sa týkať všetkých miest a obcí.

Poplatok bude povinný pre pôvodcov odpadov, ako sú napr. zariadenia cestovného ruchu či priemyselné prevádzky, ale i ďalšie skupiny, ktoré sa tiež po novom budú musieť zaoberať aj triedením odpadu.

Tuhý komunálny odpad je hlavným problémom, pričom podľa odhadov sa v Indii v súčasnosti vytvára okolo 62 miliónov ton tuhého odpadu ročne. Avšak, len 43 miliónov ton je súčasťou zberu a len 12 miliónov ton je predmetom ďalšieho nakladania.

Stavebný odpad

Nové pravidlá by sa mali dotknúť aj nakladanie so stavebným odpadom. Ministerstvo životného prostredia navrhuje, aby boli stavebné povolenia vydávané len v prípadoch, keď staviteľ dodá miestnym orgánom aj kompletný plán pre nakladanie s odpadmi je uvedený na miestne orgány.

Touto iniciatívou by sa mal obmedziť vznik čiernych skládok popri cestách, riekach, okrajoch lesov či oficiálnych skládok odpadu.

Prečítajte si tiež
V Nemecku zavedú "inteligentné" obaly. Zredukujú potravinový odpad
Inteligentné obaly majú byť schopné dať spotrebiteľovi informáciu, či je výrobok ešte stále vhodný na konzumáciu. Vďaka tomu Nemci plánujú zrušiť dátum minimálnej trvanlivosti.

Zároveň je prezentovaná snaha vlády stavebný odpad opätovne využiť. Pre miestne orgány by totiž mala platiť povinnosť využiť 10 až 20 % stavebného a demolačného odpadu v rámci obecných a štátnych zákaziek týkajúcich sa napr. nových obrubníkov chodníkov, krytov kanalizácií či dlažobných kociek v peších zónach.

Ročne sa v Indii podľa odhadov vyprodukuje asi 530 miliónov ton stavebného odpadu.

Rozšírená zodpovednosť v odpadoch

Revolučné zmeny čakajú v Indii aj producentov výrobkov z plastov. Ako novinka sa má zaviesť rozšírená zodpovednosť výrobcov plastov za odpady.

Nové pravidlá sa tiež zamerajú na postupné vyraďovanie nerecyklovateľných viacvrstvových plastov a zvýšenie opakovaného použitia plastového odpadu najmä pri stavbe ciest a energetickom zhodnotení odpadu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Na svete je prvá biologicky odbúrateľná fľaša na vodu

Na svete je prvá biologicky odbúrateľná fľaša na vodu

Vyrobená nie je z ropy, ale z polymérov, ktoré sa voľne vyskytujú v prírode. Dá sa opakovane používať a kompostovať. Fľaša od spoločnosti Cove má byť zelenou alternatívou k PET fľašiam.

Chýba elementárna kontrola, veľa obcí nevykazuje ani povinné zložky odpadu, tvrdí NKÚ

Chýba elementárna kontrola, veľa obcí nevykazuje ani povinné zložky odpadu, tvrdí NKÚ

Najvyšší kontrolný úrad preveroval, ako sa štátu darí plniť ciele pre separovaný zber odpadu. Ministerstvo životného prostredia dostalo od kontrolórov viacero odporúčaní.

Knihy sú neobalmi, postup ministerstva je nekorektný, tvrdia právnici

Knihy sú neobalmi, postup ministerstva je nekorektný, tvrdia právnici

Ministerstvo nemôže nadraďovať vyhlášku nad zákonom, zareagovali na stanovisko ministerstva k vyradeniu kního zo zoznamu možných neobalov právnici.