NATUR-PACK

Navrhne ministerstvo zvýšiť poplatky za uloženie odpadu? Ešte nevie

Slovensko patrí ku krajinám s najnižším poplatkom za uloženie odpadu na skládku v EÚ. V Česku pripravujú jeho zásadné zvýšenie, nové vedenie ministerstva sa tým zatiaľ len zaoberá.

Navrhne ministerstvo zvýšiť poplatky za uloženie odpadu? Ešte nevie
Foto: Flickr

Česká republika finišuje s presadením odpadovej reformy, ktorej súčasťou bude aj zvýšenie poplatkov za uloženie komunálneho odpadu na skládku. Tie by sa od roku 2017 až do roku 2030 mali zvýšiť pre tzv. zvyškový odpad takmer dvojnásobne, zo 700 Kč na 1350 Kč/tonu. Základné mechanizmy pripravovaného nového zákona o odpadoch prezentoval na aprílovej konferencii v Hradci Králové Jaromír Manhart, riaditeľ odboru odpadového hospodárstva na českom ministerstve životného prostredia. Na konferencii sa následne rozpútala o zákone ostrá diskusia.

Zdroj: Prezentácia J. Manharta na DTE, 2016

Slovensko je vo výške poplatkov za uloženie odpadov na skládku, ktoré sa považujú za najdôležitejší ekonomický nástroj pre zvýšenie miery zhodnocovania odpadov, v Európe „lúzrom“.

Výhodou toho postavenia je však nižšia zaťaženosť podnikateľského sektora oproti Západu v tomto jednom kritériu.

Zdroj: Prezentácia J. Manharta na DTE, 2016

V predchádzajúcom volebnom období bol zákon o poplatkoch za uloženie odpadov novelizovaný v roku 2013 zákonom č. 434/2013, v ktorom však došlo iba k upraveniu niektorých kategórií odpadu a k zanedbateľnému zvýšeniu sadzieb o infláciu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)