NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Plávajúca bariéra má vyriešiť problém s odpadom v oceáne

O projekte The Ocean Cleanup študenta a vynálezcu Boyana Slata sme informovali už začiatkom tohoto roku. Teraz je na svete prvý prototyp jeho plávajúcej bariéry, ktorá má vyčistiť oceán.

Plávajúca bariéra má vyriešiť problém s odpadom v oceáne

Foto: TheOceanCleanup.com

Nápad mladého Holanďana ako zbaviť svetový oceán plastového odpadu spočíva v plávajúcej bariére z vulkanizovaného kaučuku, ktorá je poháňaná pôsobením vodných vírov. Odpad zachytáva do hĺbky dvoch metrov pasívnym spôsobom, keďže sa správa ako sito či „umelé pobrežie“.

Model má tvar písmena V, v jeho cípe sa zhromažďujú plastové tašky, fľaše, rybárske siete či iné odpadky. Tie sa odtiaľ odvážajú na pobrežie, kde sa recyklujú. Peniaze zarobené recykláciou týchto plastov by tak mali projekt uživiť. Dôvodom na pozitívnu odozvu je aj skutočnosť, že keďže model neobsahuje žiadne siete a filtrovanie vody prebieha pomaly, nemá negatívny vplyv na morský život.

Technológia mala byť pôvodne otestovaná vo vodách v okolí ostrova Tsushima, ktorý sa nachádza medzi Japonskom a Kórejskou republikou.

Prvý prototyp, ktorý je dlhý sto metrov, však bol nainštalovaný do Severného mora a pri pobreží Holandska bude v skúšobnej dobe fungovať jeden rok.

Cieľom tohto umiestnenia je zistiť, ako bude bariéra reagovať na horšie poveternostné podmienky, ktorým by mohla byť v budúcnosti vystavená v Tichom oceáne.

Ako uvádza portál The Maritime Executive, zatiaľ nejde ani tak o samotné zachytávanie odpadu, ale najmä o výskum prototypu, ktorý bude monitorovaný, čím poskytne podklady na jeho vylepšenie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
TECHNOLÓGIE

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.