NATUR-PACK

Albánsko bude dovážať odpad z EÚ, domáci spracovať nevie

Albánsko bude dovážať a recyklovať odpad zo zahraničia. Podľa schváleného zákona sa má import týkať materiálov ako drevo, papier, plasty alebo hliník a nepôjde o odpad smerujúci na skládky a spaľovanie.

Albánsko bude dovážať odpad z EÚ, domáci spracovať nevie
Foto: Wikimedia

Iba sme umožnili miestnym prevádzkam nakupovať odpad, aby tým kompenzovali jeho nedostatok,” uviedol albánsky premiér Edi Rama, čeliaci značnej kritike opozície a environmentálnych aktivistov, ktorí považujú zákon za nelegálny a proti záujmom ľudí.

Obávajú sa, že zmenený zákon premení krajinu na odpadkový kôš. Podľa niektorých informácií sa v Albánsku zbiera a recykluje menej ako 20% domáceho odpadu.

Rama obhajuje návrh zákona slovami o súlade so smernicami EÚ a podpore recyklačného odvetvia. Keďže je v krajine nedostatok takéhoto materiálu, je potrebné ho dovážať do spracovateľských prevádzok zo zahraničia. Podľa neho nový zákon lepšie chráni životné prostredie.

Dovoz odpadu bude možný iba cez tri pobočky colného úradu, ktoré budú disponovať testovacími laboratóriami financovanými EÚ.

Odporcovia tvrdia, že zákon, ktorý ruší obmedzenia pri dovoze odpadu z Európy, je zločinný a tí, ktorí ho podporili, nesú priamu zodpovednosť za ohrozenie zdravia Albáncov a tamojšej pôdy, vody a potravín.

Aj Albánsko sa tak zaradí ku mnohým európskym krajinám (napríklad Nemecko alebo Švédsko), ktoré musia odpad dovážať zo zahraničia, len aby naplnili kapacity spracovateľských prevádzok. V tomto prípade však domáci odpad ostáva nedotknutý.


Diskusia(0)