Nie, Švédsko nerecykluje 99 percent odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nie, Švédsko nerecykluje 99 percent odpadu

Niektoré vzory sú len mýty.

Nie, Švédsko nerecykluje 99 percent odpadu

Foto: Wikimedia

Švédsko sa často uvádza ako príklad krajiny, kde spoločnosť najviac dbá o ochranu životného prostredia, zavádza najviac tzv. “zelených” technológií, či spracúva odpad tým najčistejším spôsobom. Mnoho podobných superlatívov je namieste. Nedávno sa však objavili informácie, mylne prezentujúce škandinávsku krajinu ako miesto, kde sa recykluje 99 % odpadu. Je to pritom čistý nezmysel.

Áno, je pravda, že na skládkach končí iba zhruba percento odpadu. Teda ak budeme veriť oficiálnej štatistike švédskej vlády a neskúmať bližšie metodiku, ktorou úradníci dospeli k tomuto číslu.

Fakt, že 99 % odpadu nekončí na skládkach ešte neznamená, že tento sa ďalej recykluje. Svedčí o tom aj rebríček krajín EÚ, v ktorom severskej krajine patrí až piate miesto s 33 % podielom. Švédsko totiž spaľuje približne 50 % odpadov, ktoré premieňa na teplo a energiu.

Ide teda o úplne iný proces ako recykláciu, keďže sa jedna forma hmoty transformuje na inú. Navyše, recyklácia vyžaduje menej energie ako spaľovanie.

Zariadenia spaľujúce odpad a meniace ho na energiu sú naozaj čisté a filtrujú prakticky všetky dioxíny a iné škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní. Ak si teda odmyslíme oxid uhoľnatý. Takéto biospaľovne totiž produkujú viac CO2 na MW elektrickej energie ako uhoľné alebo plynové elektrárne.

Okrem toho väčšina spaľovaných vstupov ako papier, jedlo, drevo a iný biologický materiál, by uvoľňoval oxid uhoľnatý postupne a prirodzene v dlhom časovom období (niekoľko dekád), zatiaľ čo v spaľovni sa toto množstvo uvoľní okamžite.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.