Eversheds Sutherland

Názor. Ako sa znásilňujú naše peniaze v Recyklačnom fonde

Ako sa využívajú prostriedky z Recyklačného fondu? Treba narýchlo minúť posledné peniaze?“ pýta sa Tomáš Schabjuk zo spoločnosti Odpadový hospodár.

Názor. Ako sa znásilňujú naše peniaze v Recyklačnom fonde
Foto: Photodune

Ak ste si od roku 2004 Vy alebo Vaša firma kúpili nové auto, tak ste sa čiastočne poskladali iným ľuďom, firmám, susedom, či kolegom na nové auto v súčasnosti – až do výšky 5000 €.

Že čo je to zas za blbosť?

Žiadna blbosť, ale slovenská súčasnosť, o ktorú sa postaralo Ministerstvo hospodárstva a Recyklačný fond. Vyčlenili totiž 5 200 000 € na dotácie pre nové elektrické alebo hybridné auto. „Ušľachtilý počin“ keby nebol dotovaný z peňazí Recyklačného fondu, do ktorého sme sa poskladali všetci. Aj ja a aj vy keď sme si kúpili svoje nové auto.

Výrobcovia a dovozcovia áut mali totiž už od roku 2004 v cene svojho auta zahrnutý poplatok pre Recyklačný fond. Prvý rok a pol to bolo 3000 Sk za vozidlo a neskôr až do roku 2015 to bolo 66,4 € za kus.

Za každé jedno vozidlo sa tak platil do Recyklačného fondu príspevok, ktorý sa však mal použiť na podporu zberu, zhodnotenia a spracovania vozidiel, ako to vyplýva z pôvodného zákona o odpadoch.

Za tých 12 rokov výberu peňazí do Recyklačného fondu sa v ňom nazbieralo „pekných pár eur“. Recyklačný fond z týchto peňazí podporoval zber a spracovanie starých áut. Jednoducho povedané, podporoval vznik spracovateľov starých áut. Poskytoval im jednorazové a prevádzkové dotácie.

Pokračovanie na blogu denníka Trend TU.


Diskusia(0)