NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Prešov chce obmedziť súťaž o odpady opäť len na jednu ponuku

S podozrivým uznesením, ktoré môže zdražiť odpady v meste, súhlasí aj primátorka mesta.

Prešov chce obmedziť súťaž o odpady opäť len na jednu ponuku

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

V stredu 15. februára skončí mestu Prešov zmluva na likvidáciu komunálneho odpadu. Posledný pokus o uzatvorenie riadnej krátkodobej zmluvy cez elektronický kontraktačný systém skončil neúspechom, keď sa súťaže nikto nezúčastnil.

Poslanci mesta sa však rozhodli vypísať súťaž s podozrivými podmienkami, z ktorých by mal profitovať košický Kosit. Na problém upozornil poslanec mestského zastupiteľstva Richard Drutarovský.

Boj o prešovský odpad sa v zastupiteľstve začal už v júni 2014 pokusom bývalého primátora Pavla Hagyariho o predĺženie vtedajšej zmluvy so spoločnosťou Ozón Hanušovce o ďalších 18 rokov až do roku 2032 bez súťaže. Téme sme sa venovali v júni 2014 (tu a tu).

Zastupiteľstvo napokon ustúpilo a schválilo návrh Richarda Drutarovského, aby sa uskutočnila riadna verejná súťaž.

Odvtedy prebehli už dve súťaže, ani jedna však neskončila úspešne. Prvú zrušil Úrad pre verejné obstarávanie, druhú primátorka Andrea Turčanová po otvorení obálok s cenovými ponukami.

Prešovská radnica následne vysúťažila dve krátkodobé zmluvy cez štátny elektronický kontraktačný systém, v ktorých uspela spoločnosť Marius Pedersen. Ďalšej krátkodobej súťaže sa však nezúčastnila ani jedna firma, preto mesto pripravuje ako dčasné riešenie novú.

Súťaž s jediným súťažiacim

Už v januári však mestské zastupiteľstvo schválilo uznesenie, podľa ktorého sa má mesto pripraviť novú riadnu súťaž na dlhodobý kontrakt, avšak s podstatným obmedzením. Komunálny odpad z Prešova sa má energeticky zhodnocovať spôsobom R1, teda využitím najmä ako paliva alebo na získavanie energie iným spôsobom.

Takejto podmienke vyhovuje iba košická spaľovňa spoločnosti Kosit. Predpokladaná hodnota desaťročnej odpadovej megazákazky na očakávaný objem odpadu 30 000 ton ročne je 26 400 000 eur s DPH, teda približne 88 eur na tonu, teda približne 30 eur na obyvateľa.

V porovnaní so skládkovaním ide o výrazne vyššiu sumu. Obyvatelia by tak museli platiť viac a bez výberu konkurenčných ponúk. V dostupnej vzdialenosti a s kapacitou primeranou Prešovu má totiž vyhovujúce zariadenie iba košická spaľovňa.

Za uznesenie hlasovalo 17 poslancov, pričom väčšinu z nich tvorili poslanci za klub „SMER - SD, nezávislí poslanci a SNS“, tiež traja poslanci za Lepší Prešov a dvaja za pravicový klub.

S prvým pokusom obmedziť súťaž na jediného súťažiaceho prišli poslanci už v decembri, primátorka ho však vetovala.

Druhý januárový pokus poslancov o schválenie súťažných podmienok s jediným skutočným súťažiacim bol úspešný, primátorka sa pod ich uznesenie podpísala. Stačil z papiera prečítaný poslanecký návrh. Chýbajúca dôvodová správa nikomu z hlasujúcich nechýbala,“ vysvetľuje Drutarovský.

Boj o prešovský odpad zrejme speje do finále, ktoré môže obyvateľom zdražieť poplatky za komunálny odpad.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.