NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Top 10 najlepších aplikácií na znižovanie potravinového odpadu

Mobilné aplikácie pomáhajú reštauráciam alebo obchodom nájsť záujemcov o jedlo, ktoré by inak skončilo v smetnom koši.

Top 10 najlepších aplikácií na znižovanie potravinového odpadu

Foto: NoFoodWaste

Nie každá krajina je ako Dánsko a trend znižovania množstva vyhodených potravín si inde nachádza cestu pomalšie.

Pomôcť tomu však môže aj moderná technológia. Britský denník The Guardian zverejnil rebríček desiatich najlepších mobilných aplikácií, určených na znižovanie potravinového odpadu.

1. Tan Jun Yuana, prevádzkovateľa stánku s jedlom v Singapúre, trápilo množstvo vyhadzovaného jedla, ktoré väčšinou na konci každého dňa končilo v smetnom koši.

Vytvoril preto mobilnú aplikáciu 11th Hour. Používatelia si tak môžu vyhľadať reštaurácie a stánky ponúkajúce zostatkové jedlá za zníženú cenu. Aplikáciu si od jej vzniku minulý rok stiahlo asi 10-tisíc užívateľov.

2. Aplikácia NoFoodWaste umožňuje zapojeným supermarketom v Holandsku znižovať potravinový odpad. A to tak, že upozorní používateľov na tovar s blížiacim sa koncom minimálnej trvanlivosti alebo dátumom spotreby.

Podľa vývojárov ju používa zhruba 20-tisíc ľudí denne. Tí majú k dispozícii aj možnosť zadania konkrétneho tovaru, na ktorý budú upozornení v prípade začiatku jeho predaja. Obchodné reťazce takto znížili objem odpadu z jedla vraj o 18 až 25 %, teda do 2 500 eur.

Mobilná aplikácia na znižovanie potravinového odpadu

3. Britské a írske supermarkety, farmári a výrobcovia potravín používajú aplikáciu FoodCloud. Upozorňuje charitatívne organizácie na presné množstvo a typ nadbytočných potravín vhodných pre darovanie.

FoodCloud zároveň zhromažďuje a skladuje jedlo v troch centrách, odkiaľ ho distribuuje per ľudí v núdzi. Podľa prevádzkovateľa aplikáciu využíva 1200 podnikov a vyše 3600 charitatívnych organizácií.

4. Trochu iné problémy chce riešiť aplikácia Cheetah v africkej Ghane. Nevyhovujúce cesty, či nedostatočné chladenie zapríčiňujú, že až polovica ovocia a zeleniny v rozvíjajúcich sa krajinách sa pokazí ešte pred umiestnením na trh.

Výskumníci z univerzity v Twente, s podporou holandskej vlády, v súčasnosti testujú softvér ukazujúci farmárom, dopravcom a obchodníkom najrýchlejšiu cestu na trh. Nechýba ani funkcionalita per vodičov ako sa vyhnúť zátarasom na ceste a zaplateniu úplatku.

5. Niektoré americké reštaurácie používajú aplikáciu MintScraps na monitorovanie vyprodukovaného odpadu v reálnom čase. Môžu tak identifikovať a zmeniť zaužívané zvyky a prípadne ušetriť na poplatkoch za vyhadzovanie na skládku.

Na základe vstupných dát program vo forme predplatiteľskej služby poskytuje týždenné reporty o zrecyklovanom, kompostovanom alebo vyhodenom množstve. Podľa toho vypočíta náklady za odpad a navrhne úsporné opatrenia.

Mobilná aplikácia na monitorovanie vyprodukovaného odpadu z jedla

6. Využitie zvyškov hotového jedla z osláv, nadbytočných potravín z hotelov alebo reštaurácií zabezpečuje aplikácia No Food Waste v Indii. Používatelia môžu prostredníctvom mobilu upozorniť, že majú k dispozícii takéto jedlo.

Prevádzkovateľ jedlo vyzdvihne a doručí na miesto potreby. Softvér tiež ukazuje mapu s lokalitami, kde je možné darovať potraviny priamo. Podmienkou je jedlo pripravené maximálne pred dvomi hodinami a jeho dodanie najneskôr hodinu po vyzdvihnutí. Tvorcovia aplikácie tvrdia, že denne pomáha asi 200 ľuďom v siedmich mestách Indie.

7. Aplikácia Winnow je podobná MintScraps a pomáha potravinovým prevádzkam monitorovať a analyzovať odpad z jedla a navrhovať riešenia na jeho zníženie. Aplikácia tvrdí, že používatelia môžu ušetriť 3 – 8 %. V súčasnosti funguje v 18 krajinách.

Aplikácia na monitorovanie vyprodukovaného odpadu z jedla v reštaurácii

8. Aplikácia Too Good To Go ponúka jedlo od predajcov a reštaurácií pred koncom dňa. Používatelia si vyberú z ponuky, zaplatia cez apku a vyzdvihnú jedlo. Od založenia v roku 2015 bola používateľmi vo Veľkej Británii stiahnutá 1,2 mil. krát.

9. Akýmsi odpadovým poradcom je aj Wise Up on Waste od spoločnosti Unilever. Určený je najmä komerčným kuchyniam, ktoré chcú znížiť množstvo odpadu.

10. Španielska aplikácia Yo No Desperdicio (v preklade “Neplytvám”) má skôr komunitný charakter a domácnosti sa prostredníctvom nej môžu zbaviť nadbytočného jedla, prípadne ho vymeniť za iné.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.