NATUR-PACK

Košičania zbierajú podpisy na podzemné kontajnery

Podzemné kontajnery chcú Košičania presadiť petíciou.

Košičania zbierajú podpisy na podzemné kontajnery
Polpodzemné kontajnery v Nitre | Foto: Odpady-portal.sk

Skupina Košičanov, ktorú vedie poslanec mestského zastupiteľstva Ladislav Lörinc, sa snaží presadiť v meste náhradu klasických kontajnerov na komunálny odpad a triedený zber modernými podzemnýmí alebo polopodzemnými kontajnermi.

Petíciu za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov v Košiciach už podpísalo viac ako tisíc Košičanov.

V podpisovej akcii žiadajú primátora Mesta Košice Richarda Rašiho a poslancov mestského zastupiteľstva, aby pripravili pilotný projekt na polopodzemné/podzemné kontajnery s cieľom vytvoriť funkčné a estetické kontajnerové stojiská, v spolupráci s firmou Kosit, a.s. A mestskými časťami Mesta Košice.

Požadujú tiež, aby zabezpečili realizáciu prvých polopodzemných alebo podzemných kontajnerových stojísk už v priebehu roka 2017 vo vybraných veľkých mestských častiach a pripravili projektovú dokumentáciu a žiadosť o dotáciu z finančných prostriedkov EÚ na tento účel a zároveň vyčlenili finančné prostriedky aj z rozpočtu mesta Košice.

Primátor mesta sa so zástupcami petičného výboru v decembri stretnúť nechcel. Odôvodňoval to tým, že košická zberová spoločnosť KOSIT pripravuje na začiatok nového roka 2017 prezentáciu originálneho riešenia zabezpečenia a vybavenia zberných nádob, vyvinutého špeciálne pre Košice.

polopodzemné kontajnery

Polopodzemné kontajnery

Polopodzemné a podzemné kontajnery sú široko rozšírené najmä v západnej Európe. Ich prednosti sú najmä estetické a ekologické, keďže zabraňuju spätnému vyberaniu smetí z kontajnerov.

Návratnosť vstupných nákladov, ktoré sú vyššie ako pri bežných smetiakoch, sa zvyšuje s počtom inštalácii, preto sú vhodné najmä pre väčšie mestá. Medzi dôležité kritériá v rámci rozhodovacieho procesu patria vysporiadané majetkovo – právne vzťahy, dostupnosť pre zvozovú techniku, dispozičné riešenie miesta a hustota inžinierskych sietí.

Mestá s kontajnermi

Podľa Lörinca vo svete existujú už stovky miest, ktoré toto riešenie využívajú a rozširujú, ako napríklad Istanbul, Haag, Mladá Boleslav, Znojmo, Buyukcekmece, Gijón, Muscat a mnohé iné.

Na Slovensku toto riešenie zavádza už niekoľko rokov mesto Nitra, nedávno pribudli tiež Liptovský Mikuláš, či Moldava nad Bodvou. Podzemné a polopodzemné kontajnery plánujú tohto roku začať zavádzať aj Trenčín, Trnava, Prešov, Trebišov. V decembri minulého roku rozbehla projekt polopodzemných kontajerov aj Bratislava.

Bratislavský pilotný projekt polopodzemných kontajnerov bude v štyroch lokalitách. Polopodzemné kontajnery budú určené pre zmesový komunálny aj triedený odpad. Pilotný projekt zároveň predpokladá zabezpečenie nového vozidla s hydraulickou rukou, ktoré je technicky uspôsobené na vertikálny zber komunálneho odpadu.


Diskusia(0)