NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Potrebujete pre lisovanie odpadu súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov?

Môžu okresné úrady požadovať udelenie súhlasu na zhodnocovanie, pokiaľ odpad iba stláčaním pripravujete na odvoz?

lisovanie odpadu

Foto: Fotolia

Ak ste pôvodca odpadov, možno disponujete zariadením na lisovanie svojich odpadov do lisovacieho kontajnera.

Odpady následne odovzdávate zberovej spoločnosti a tá si ho následne zlisuje do veľkých balíkov vo svojom zariadení na zhodnocovanie odpadov pod kódom nakladania R12 - Úprava odpadov určených na spracovanie niektorou z činností R1 až R11.

To znamená, že vy ako pôvodca odpadov odovzdávate svoj odpad v lisovacom kontajnery do zberovej spoločnosti (zariadenia na zhodnocovanie) pod kódom R12, teda nie R1 až R11.


PORADÍME VÁM VIAC

-> Dovážate nákladné vozidlá? Aj vy spadáte pod odpadové povinnosti. Tieto vozidlá totiž obsahujú automobilové batérie a pneumatiky, na ktoré sa vzťahujú povinnosti výrobcu vyhradeného výrobku.

-> Aké zmeny sa vás týkajú z vyhlášky o rozšírenej zodpovednosti výrobcu? Na Slovensku sa stáva zvykom, možno už aj národným športom, že schválené zákony a vyhlášky treba meniť. A najlepšie čo najviac a často. Nie je tomu inak ani teraz v oblasti odpadov.

-> Drvič odpadu poseká drevené palety na triesky za pár sekúnd. Zariadenie WLK dokáže spracovať aj väčšie množstvá plastov, papiera, textilu či ľahších kovov.


Napriek tomu nastáva podľa dopytov od pôvodcov odpadov problém, že Okresné úrady ich tlačia do toho, aby si vybavili súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov – pod kódom nakladania R12 pre svoje lisovacie kontajnery, ktoré slúžia len na ekonomický prevoz odpadov do zariadenia zberovej spoločnosti.

Môžu okresné úrady takýto súhlas požadovať? Na základe čoho? Dochádza podľa ministerstva k naplneniu definície metódy R12?

Na podrobnosti sme sa v spolupráci s poradcom pre odpady, spoločnosťou Odpadový hospodár s.r.o., spýtali ministerstva životného prostredia, ktoré na ne ochotne odpovedalo.

Podľa ministerstva takýto súhlas nie je zväčša potrebný, no s niektorými výnimkami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Odpadové hospodárstvo 2021

Pozvánka na konferenciu: Odpadové hospodárstvo 2021

Spoločnosť Poradca podnikateľa pozýva na siedmy ročník prestížnej EPI konferencie, ktorá sa uskutoční posledný septembrový týždeň v Demänovskej Doline.

Živica s podporou OZV SEWA spúšťa nový ročník projektu pre školy Elektroodpad-Dopad5

Živica s podporou OZV SEWA spúšťa nový ročník projektu pre školy Elektroodpad-Dopad5

Vzdelávací projekt školám okrem iného poskytne webinár pre učiteľov, trojdňový kurz pre akčné tímy, zberné nádoby na elektroodpad, ale aj exkurziu v recyklačnej spoločnosti.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v septembri 2021

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v septembri 2021

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník v septembri 2021? Prinášame vám ich prehľad.