Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

MEVA predstavila kôš na solárny pohon

Na trend koncept smart cities reaguje známy český výrobca smetným košom na solárny pohon.

solárny smetiak

Foto: Odpady-portal.sk

Inteligentné mestá sú svetovým trendom. Primátori a starostovia pozerajú na to, akým spôsobom zmeniť tvár mesta s využitím informačných technológií, sietí, internetu vecí a obnoviteľných zdrojov energie. Nedávno o tom diskutovali aj na konferencii ITAPA.

Český výrobca zariadení pre komunálnu sféru MEVA, ktorý na Slovensku zastupuje spoločnosť MEVA-SK, predstavil na májovom sneme ZOVP novinku – chytrý odpadkový kôš.

Kôš po prvý raz firma predstavila v Česku v aprílo tohto roku v rámci spolupráce s mestom Roudnice nad Labem. Obyvatelia mesta si tak mohli prezrieť a vyskúšať jeho funkčnosť.

solárny kôš

Slnko zlisuje odpad

„Šikovný“ odpadový kôš s lisom dosahuje výkon 100 MPa, čím by sa mal zväčšiť potenciál pre vysypaný odpad až na štvornásobný objem v porovnaní so smetiakom bez lisu. Samotný lis napája batéria, ktorá čerpá energiu zo Slnka.

Praktickou výhodou koša je, že vo vnútri zariadenia je klasický 120 litrový kontajner. Akonáhle sa naplní kôš aspoň do štvrtiny, tak inteligentné senzory spustia prácu lisu, ktorý je poháňaný solárnym pohonom a vstavanou akumulátorovou batériou.

V momente, kedy je kôš naplnený, tak si sám „zavolá“ zvozovú spoločnosť, ktorá ho príde vysypať, čo v skutočnosti prebieha tak, že zvozová firma má kôš monitorovaný a vie, v akom stave naplnenosti sa nachádza.

Keďže je smetiak napájaný batériou, ktorá sa nabíja solárnym pohonom, tak sa dá umiestniť aj v miestach, v ktorých nie je prístup na elektriku. To znamená, že sa dá vybaviť napríklad wifi pripojením, alebo nabíjačkou na telefón.

Novinka na sneme ZOVP

MEVA-SK vysvetľovala výhody a parametre zariadenia aj na výstave komunálnej techniky počas snemu ZOVP (prosíme, ospravedlňte zníženú kvalitu zvuku v druhej polovici záznamu).

Odpadkový kôš možno využiť vo vonkajšom prostredí (frekventované ulice, námestia, pešie zóny), ale aj vo vnútorných priestoroch, kde napájanie solárnym panelom nahrádza napojenie do elektrickej siete.

Kontajner je možné použiť na zber zmiešaného komunálneho odpadu, ale aj separovaného odpadu, vrátane skla (bez lisovacej jednotky).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ASEKOL SK prekonal hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu

ASEKOL SK prekonal hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu

Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory ASEKOL SK vyzbierala v roku 2017 viac ako 6,3 milióna kilogramov elektroodpadu a 193 tisíc kilogramov použitých prenosných batérií a akumulátorov, čo je o 10 % viac, ako v roku 2016.

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2018

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2018

[20. apríla 2018 - Aktualizovaný program konferencie] Spoločnosti Ekos Plus a Poradca Podnikateľa Vás srdečne pozývajú na tradičnú odpadársku konferenciu zo série e+ ODPADY 2018, ktorá sa uskutoční 26. a 27. apríla 2018 v hoteli Dixon v Banskej Bystrici.

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Ako môžete prejsť na nulový odpad? Poradíme vám dvadsať jednoduchých krokov. Stačí sa zamyslieť nad svojou každodennou činnosťou a ľahko sa môžete priblížiť k nulovému odpadu.