Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

MEVA predstavila kôš na solárny pohon

Na trend koncept smart cities reaguje známy český výrobca smetným košom na solárny pohon.

solárny smetiak

Foto: Odpady-portal.sk

Inteligentné mestá sú svetovým trendom. Primátori a starostovia pozerajú na to, akým spôsobom zmeniť tvár mesta s využitím informačných technológií, sietí, internetu vecí a obnoviteľných zdrojov energie. Nedávno o tom diskutovali aj na konferencii ITAPA.

Český výrobca zariadení pre komunálnu sféru MEVA, ktorý na Slovensku zastupuje spoločnosť MEVA-SK, predstavil na májovom sneme ZOVP novinku – chytrý odpadkový kôš.

Kôš po prvý raz firma predstavila v Česku v aprílo tohto roku v rámci spolupráce s mestom Roudnice nad Labem. Obyvatelia mesta si tak mohli prezrieť a vyskúšať jeho funkčnosť.

solárny kôš

Slnko zlisuje odpad

„Šikovný“ odpadový kôš s lisom dosahuje výkon 100 MPa, čím by sa mal zväčšiť potenciál pre vysypaný odpad až na štvornásobný objem v porovnaní so smetiakom bez lisu. Samotný lis napája batéria, ktorá čerpá energiu zo Slnka.

Praktickou výhodou koša je, že vo vnútri zariadenia je klasický 120 litrový kontajner. Akonáhle sa naplní kôš aspoň do štvrtiny, tak inteligentné senzory spustia prácu lisu, ktorý je poháňaný solárnym pohonom a vstavanou akumulátorovou batériou.

V momente, kedy je kôš naplnený, tak si sám „zavolá“ zvozovú spoločnosť, ktorá ho príde vysypať, čo v skutočnosti prebieha tak, že zvozová firma má kôš monitorovaný a vie, v akom stave naplnenosti sa nachádza.

Keďže je smetiak napájaný batériou, ktorá sa nabíja solárnym pohonom, tak sa dá umiestniť aj v miestach, v ktorých nie je prístup na elektriku. To znamená, že sa dá vybaviť napríklad wifi pripojením, alebo nabíjačkou na telefón.

Novinka na sneme ZOVP

MEVA-SK vysvetľovala výhody a parametre zariadenia aj na výstave komunálnej techniky počas snemu ZOVP (prosíme, ospravedlňte zníženú kvalitu zvuku v druhej polovici záznamu).

Odpadkový kôš možno využiť vo vonkajšom prostredí (frekventované ulice, námestia, pešie zóny), ale aj vo vnútorných priestoroch, kde napájanie solárnym panelom nahrádza napojenie do elektrickej siete.

Kontajner je možné použiť na zber zmiešaného komunálneho odpadu, ale aj separovaného odpadu, vrátane skla (bez lisovacej jednotky).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. OZV ENVI - PAK a upozorňuje na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v apríli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Vo vybavení by nemal chýbať ani lis, ktorý zmenší objem odpadu. Myslieť treba aj na špeciálne nádoby a záchytné vane pre nebezpečné látky.