Počet elektromobilov na svete sa v priebehu ostatného roka takmer zdvojnásobil a v pribúdať majú čoraz rýchlejšie. Viac elektromobilov však bude nevyhnutne znamenať i viac vyradených lítium iónových batérií.
Na cestách po celom svete jazdilo v minulom roku už viac ako dva milióny elektrických batériových vozidiel. Ako vyplýva zo správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), v niektorých krajinách sa elektromobily podieľajú na predaji nových áut už rádovo v desiatkach percent.
S rozvojom elektromobility, ktorý má v najbližších rokoch podľa väčšiny predpovedí výrazne akcelerovať, je však spojený nový environmentálny problém, ktorý zatiaľ nemá jasné riešenie: ako využiť 500-kilové lítium-iónové batérie po konci ich životnosti?
V EÚ sa dnes recykluje len 5% batérií
Boom elektromobilov v podobe, ako ho predpovedá IEA, by mohol znamenať, že už vo roku 2030 bude na celom svete 140 miliónov plne elektrických vozidiel. Ak by sa tento scenár naplnil, v najbližších 13 rokoch by na celom svete vzniklo asi 11 miliónov ton odpadu z lítium-iónových batérií. Vo svojom článku v britskom The Guardian to uvádza Joey Gardiner s odvolaním na Ajaya Kochhara, výkonného riaditeľa kanadského startu-pu Li-Cycle.
„V EÚ sa však v súčasnosti recykluje len asi 5% všetkých lítium-iónových batérií. To predstavuje environmentálnu záťaž. Nielenže tieto batérie môžu pri poškodení vypúšťať toxické plyny, ale ich hlavné zložky ako lítium a kobalt sú jedovaté a ich extrakcia môže viesť k znečisteniu vôd,“ uvádza Gardiner.
Situácia by sa však s rastúcim počtom elektromobilov mohla zmeniť. Kým dnes väčšina vyradených batérií pochádza z elektroniky, ktorá nie je riadne recyklovaná, veľké
lítium-iónové batérie z elektromobilov by nemali končiť na skládkach.
„Výrobcovia elektromobilov budú zodpovední za zber a recykláciu starých lítium-iónových batérií. Tie kvôli svojim veľkým rozmerom nemôžu ľudia uskladňovať doma a skládkovanie taktiež nie je možnosťou,“ povedal Marc Grynberg, riaditeľ belgickej firmy Umicore, ktorá sa zaoberá recykláciou vyradených batérií.
Recyklácia lítia je nerentabilná
Samotný recyklačný proces však naďalej zostáva nedoriešeným problémom. Kým firmy ako Umicore dokážu z batérií získať viaceré kovy a fungovať ekonomicky rentabilne, nedokážu priamo využiť lítium, ktoré zostáva súčasťou zmiešaného vedľajšieho produktu.
„To znamená, že hoci batérie z elektromobilov sa dajú priviesť do recyklačných stredísk, neexistuje žiadna garancia, že samotné lítium bude ďalej využité, ak sa to nikomu nevyplatí urobiť,“ upozorňuje Gardiner vo svojom článku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.